Yirmilik Diş Ne Zaman Çıkar?


Diş

Her insanın ağzındaki diş yapısı aksi bir sağlık durumu söz konusu değilse aynıdır ve yirmilik dişleri ile karşılaşacağı bir gün vardır. Bu zaman dilimi aslında tam olarak adının yirmilik dişi olmasıyla alakalı değildir. Hatta çoğunlukla değişik zaman dilimlerinde çıkabilmektedir.

Bu zaman dilimi genelde 18 yaş ile 30’lu yaşlar arsında gerçekleşmektedir. Bazen 30 yaşından sonra da çıktığı görülse de bu durumlar ile nadir karşılaşılmaktadır. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Yirmilik dişleri çıkma süreci de kişinin ağız yapısına bağlıdır. Zamanla arka çenede azı dişlerinin arkasında kendine yer bulan yirmilik dişler, bu yerin kısıtlı olması ile çıkış süresini geciktirebilir hatta durdurabilir.

Yirmilik dişleriniz alt çene ve üst çenede ayrı ayrı zaman dilimlerinde çıkabildikleri gibi aynı zaman diliminde de çıktıklarını gözlemleyebilirsiniz. Diş yapısındaki bir değişiklikle tekrar kendine yer bulan yirmilik dişler, çıkma sürecini tamamlayacaktır. Bu süreç esnasında bazen kişi yoğun ağrılar çekebilir. Bu ağrılara karşı yapılacak tıbbi bir operasyonla dişin çıkışı için damakta yarılma veya diş çekilebilir. Genelde kişi yirmilik dişinin çıktığını hissetmeyebilir ve bu zaman zarfını hiç hatırlamayabilir. Yirmilik dişleri çıkarken bazen kişide ciddi rahatsızlıklara sebep verebilir. Dişte iltihaplanma, yaralanma aşırı derecede çürüme kişiye kalitesiz bir yaşam sunma gibi rahatsızlıklarda muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Yirmilik dişlerinin çıktığı zaman, yapmanız gerekenler de aynı diş sağlığınızı koruduğunuz şekilde davranmaktır. Çıkan dişin uç kısımlarını diş etine zarar vermeyecek şekilde narince fırçalamanız ve o bölgeyi yediğiniz yemeklerin artıkları patlayan diş eti ile diş arasına kaçma ihtimali ve burada mikrop birikimi ile karşılaşmamak için yoğun bir şekilde ağız gargaraları ile gargara yapmanız gerekmektedir.

Bu süreçte dikkatli davranılmalı çünkü çıkamayan bir yirmilik dişi çene yapınıza ciddi zararları olabilir. Dişleriniz çıkarken bu süreci kontrol altında tutmalısınız ve gerekirse muhakkak bir diş hekimi gözetiminde müdahale etmelisiniz. İnsanlar size yirmilik dişlerin korkutucu, ağrılı, gereksiz ve hemen çekilmesi gerektiğini söyleseler de kesinlikle aldırış etmeyin. Yirmilik dişleriniz hangi yaşınızda çıkarsa çıksın eğer ağız yapısını bozmuyor, sağlık sorunlarına sebep olmuyor ve diş temizliği sırasında size problem çıkarmıyorsa kesinlikle ağzınızda dişlerinizin arasında kalmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.