Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?


Anksiyete
Anksiyete

Yaygın anksiyete bozukluğu, kişide sürekli ve bulunduğu duruma uymayacak şiddette bir endişe bozukluğunun olması durumudur. Yüksek seviyede endişe, kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyerek, bazen en basit günlük etkinlikleri bile yapmasını engeller. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler yaşadıkları her olayda en kötü senaryoyu düşünürler. Bulundukları durumun iyi bir şekilde sonuçlanma ihtimali yok gibi davranırlar, düşünceleri her zaman böyle şekillenir. Yaygın anksiyete bozukluğunda yoğun kaygının sebebi genelde sağlık, aile, iş ve maddi konulardır. Kontrol edilemez endişe ve kaygı hali en az altı ay süreyle neredeyse her gün devam eder.

Rahatsızlığın ömür boyu görülme sıkılığı %5-6 civarıdır. Kısaca her 100 kişiden 5-6 kişi hayatlarının herhangi bir döneminde yaygın anksiyete bozukluğu yaşayabilir. Yaş ilerledikçe kaygıya olan duyarlılıkta artar. Yaygın anksiyete bozukluğu yaşlılıkta en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Ortada geçerli bir sebep yokken ya da sebep olsa bile duruma uymayacak derecede fazla ve kontrol edilemeyen kaygı, bu hastalığın temel belirtisidir. Genelde kişi endişelerinin gereksiz seviyede olduğunun farkındadır ancak bunu kontrol edemez ve önüne geçemez. Çevrelerinde fazla evhamlı kişiler olarak adlandırılırlar. Sürekli halsizlik, uykuya dalmada güçlük ve gece sık sık uyanma, dikkat bozukluğu diğer başlıca belirtilerdir.

Bunların yanında yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde, ortada fiziksel bir hastalık varmış gibi pek çok belirti ortaya çıkabilir. Baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, seyirmeler ve titreme, terleme, mide bulantısı, ateş basması gibi fiziksel belirtiler fazlaca görülebilir.

Nedenleri Nelerdir?

Diğer birçok psikolojik bozukluk gibi anksiyete bozukluğunun da tam olarak nedeni bilinmemektedir. Kişilerin bir kısmında fazla stres ve travmatik bir olay sonrası oluştuğu gibi bir kısmında da hiçbir neden yokken ortaya çıkabilir. İnsan beyninde bulunan bazı kimyasallarda bir dengesizlik oluşması sonucu yaygın anksiyete bozukluğu görülmektedir. Beyin kimyasallarındaki bu dengesizlik dışında, genetik sebepler ve çevresel faktörlerde bu bozukluğun görülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca madde bağımlılığı da anksiyete riskini artırabilir.

Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisi ilaç ve terapi yoluyla gerçekleştirilmektedir. Kendinizde veya bir yakınınızda bu bozukluğun olduğunu düşündüğünüzde ilk olarak bir psikiyatri uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Tedaviye geçilmeden önce detaylı bir değerlendirme süreci vardır. Anksiyete belirtilerinin fiziki bir hastalık sebebiyle olup olmadığını anlayabilmek için farklı pek çok test ve inceleme yapılmalıdır.

Rahatsızlığı azaltmak ve yönetmek için birçok tedavi alternatifi mevcuttur. Tedavide en sık kullanılan yöntemler; Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), psikoterapi ve ilaçlardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.