Yanık Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?


Yanık

Özellikle yaz aylarında insanlar güneş ışığına fazla miktarda maruz kalır. Güneş ışığının zararlı etkisinden vücut kendini korumak için önlem alır. İşte güneşin bu zararlı etkisi sonucunda kişilerde vücut yanığı oluşumu görülür.

 Yanık Nedir?

Vücut yanığı en genel hali ile kendisini güneş yanığı olarak gösterir. Güneş ışınları insanlar için faydalı olduğu kadar zararlı bir etkiye de sahiptir. Bu nedenle de vücutta oluşan yanıklar yaz aylarında çok daha fazla bir hal alır.

Yaz aylarında insanlar genellikle güneş ışığının etkisine oldukça fazla bir şekilde maruz kalırlar. Bunun sonucunda da deride bir takım kızarıklıklar ile başlayan yanıklar oluşur. Bu vücut yanıkları aslında bir deri hastalıklarıdır. Vücudun güneş ışınından daha fazla zarar görmemesi adına bu şekilde bir yanık oluşur. Bu sayede insanlar daha büyük zararlardan kurtulma olanağı elde eder.

Yanığı Belirtileri

İnsanın vücut yanığı ile karşılaşması son derece acılı bir hal alabilir. Vücut yanığı belirtileri içerisinde ilk sırada vücutta oluşan kızarıklıklar dikkat çeker. Güneşte fazla kalan vücudun yerlerinde bir süre sonra kızarıklıklar oluşur. Bu kızarıklıklar da insanın acı çekmesine neden olur.

Vücut yanığının bir diğer belirtisi ise derinin gerginleşmesidir. Özellikle güneşten kaynaklanan vücut yanıklarında deri gereğinden fazla sıcaktır. Ayrıca deride sürekli olarak bir gerginleşme hissi oluşur. Derideki gerginleşmeye bağlı olarak da deri soyulmaya ve pullanmaya başlar. Hatta daha ileri boyuttaki vücut yanıklarında deri altında su toplama görülür. Bu durum ise kişilere oldukça şiddetli ağrı verir.

Yanığı Tedavisi

Vücut yanığını hiçbir şekilde yaşamamak için öncelikle bu durumda önlem almak gerekmektedir. Özellikle güneş kremleri bu konuda oldukça başarılıdır. Güneş ışınlarına maruz kalmadan yaklaşık 20 dakika önce tüm açıkta kalan vücut bölümlerine güneş koruyucu krem uygulanır. Bunun sonucunda da vücut yanığından kurtulma sağlanır.

Vücut yanığı tedavisi için bir başka yöntem ise yanık olan bölgeye soğuk su tedavisi uygulamaktır. Bunun için en etkili uygulama ise soğuk banyodur. Bu sayede kişiler yanığın acı verici etkisinden de kurtulma olanağı elde eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.