Varis
Varis

Varis Nasıl Teşhis Edilir, Tedavisi Hangi Yöntemlerle Yapılır?


Varis teşhisi için hastanın sedye üzerinde ayakta durur pozisyonda olması gerekmektedir. Hastanın ayakta durduğu pozisyonda doktorun yapacağı fiziksel muayene ve hastanın kendi vereceği bilgiler tanı konulması için yeterlidir. Doktor hastaya herhangi bir ağrı yaşanıp yaşanmadığını ve ağrının şiddetini ve türünü sorar.

Ayrıca damarlar üzerinde bulunan kapakçıkların düzgün çalışıp çalışmadığını ve pıhtılaşma olup olmadığını görmek için ultrasona ihtiyaç duyulabilir.

Varis Tedavisi

Neyse ki tedavi süreci uzun ve rahatsız bir hastanede kalış süreci gerektirmez. Tıptaki gelişmeler sayesinde çoğunlukla ayakta tedavi yeterlidir.

Sigortanızın bu tür uygulamaları karşılayıp karşılamadığını doktorunuza mutlaka danışınız.

Sadece estetik amaçlı uygulamaları muhtemelen karşılamayacaktır.

Kişisel Bakım
Egzersiz yapmak, kilonun kontrol altında tutulması, dinlenirken bacakların altına yükselti koyulması, uzun süre ayakta kalmamak gibi önlemler alınarak ağrı hafifletilebilir ve sorunun ilerlemesi yavaşlatılabilir.

Varis Çorabı

Basınçlı çorapların kullanılması genellikle doktor müdahalesine başvurulmadan önce denenen ilk yoldur. Bacaklara uygulanan kontrollü basınç sayesinde kan damarlarda ve bacak kaslarında verimli bir şekilde hareket edebilir. Baskı yani sıkıştırma miktarı çorabın türüne ve markasına göre değişiklik gösterebilir.

Eczanelerin veya tıbbi eşyalar satan yerlerin neredeyse tamamından bu ürünleri satın alabilirsiniz.

Fiyatlarda değişkenlik görülebilir. Bazı ürünlerin alınması için reçeteye ihtiyaç duyulabilir.

Daha Şiddetli Varisler İçin Öneriler

Varis Çorabı
Varis Çorabı

Kişisel bakım önerilerinden ve varis çorabından olumlu sonuçlar alınmaması durumunda ve şikayetlerde artış gözlenmesi durumunda doktorunuz size şu tedavi seçeneklerinden birini önerebilir;

Skleroterapi: Bu uygulamada doktorunuz orta ve küçük ölçekli varislerinize damarlarınızın
kapanmasını sağlayan bir çözelti enjekte eder. Takip eden birkaç hafta içerisinde sorunlu damar
kendiliğinden kaybolur.

Skleroterapi etkili bir yöntem olmasına rağmen bazı durumlarda ikinci seansa ihtiyaç duyulabilir.
Bu uygulama için anesteziye ihtiyaç duyulmaz, klinik ortamında bile uygulanabilir.

Köpük Skleroterapi: Büyük ölçekli damarlarda köpük formunda çözelti uygulanması damarın kapatılması için yeterlidir. Bu daha yeni ve gelişmiş bir tekniktir. Lazer tedavisi. Doktorlar lazer uygulamasını küçük ölçekli damarlarda ve kılcallarda kullanmaktadır. Lazer cihazı sorunlu damarların üzerine yüksek dozajlı ışınlar göndererek zaman içerisinde damarın solmasını ve yok olmasını sağlar. Herhangi bir kesi veya enjeksiyon işlemi uygulanmaz.

Katater yardımı ile yapılan lazer ve radyofrekans uygulamaları. Bu uygulamalarda doktorunuz genişleyen damarınızın içerisine çok ince olan kakateri sokarak radyo frekans veya lazer enerjisi uygulamaktadır. Kataterin dışarı çekilirken genişlemiş damarın kapanmasını sağlamaktadır.

Bu yöntem büyük çaplı varisler için tercih edilmektedir. Damar bağlama ya da sıyırma işlemi. Bağlama işlemi damar büyük bir varis haline gelmeden ve vücuttan çıkarılmadan önce yapılır. Damarın çıkarılması dolaşım sistemi açsından hiçbir sorun teşkil etmez çünkü çıkarılan damar sistemin oldukça küçük bir parçasıdır.

Flebektomi (damarın çıkarılması): Doktorunuz birkaç küçük kesi dizisi ile sorunlu damarınızı çıkartabilir. Bu işlemde lokal anestezi uygulanmakta ve kesi miktarı minimaldir.

Endoskopik varis ameliyatı: Bu ameliyat yalnızca ileri derece varislerde ve bacak ülserinde uygulanmaktadır. Diğer uygulamalar sonuç vermezse ameliyat yapılır. Cerrahınız, varisli damarları görselleştirmek ve kapatmak için bacağınıza yerleştirilmiş ince bir video kamera kullanır ve daha sonra damarları küçük insizyonlarla çıkarır.

Gebelik kaynaklı oluşan varisler genellikle 12 ay gibi bir süre içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır.

Yaşam Tarzı ve Evsel Uygulamalar
Varisli damarların neden olduğu rahatsızlıkları azaltmak için alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler varislerin ilerleme hızını da yavaşlatmaktadır.

Bunlar;
Egzersiz. Hareket etmek. Yürüyüş dolaşım sisteminin harekete geçirilmesi için en ideal aktivitelerden birisidir.

Doktorunuz sizin durumunuza uygun şekilde bir yürüyüş planı yapabilir.

Kilo ve beslenme düzeni: Fazla kiloların verilmesi damarlara uygulanan ekstra basıncın azalmasını sağlar. Ödem ve şişlik oluşumu yaşanmaması için tuza dikkat edilen bir diyet tercih edilmesi önerilir.

Giyim tarzı: Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Düz tabanlı ayakkabılar baldır kaslarının daha iyi çalışmasını sağlar ve bu sayede dolaşımı kolaylaştırır. Özellikle dar pantolonlar olmak üzere sıkı kıyafetler dolaşımı olumsuz etkilemektedir.

Bacakların dinlendirilmesi: Gün içerisinde uzun saatler çalışmak yerinde kısa aralar vererek
ayakların altına yükselti koyarak dinlendirilmesi dolaşımın daha düzenli olması açısından önemlidir. Örneğin, bacaklarınız üç veya dört yastık üzerinde dinlenerek uzanın.

Uzun süre sabit kalmamak: Kan akışını teşvik etmek için sık sık pozisyonunuzu değiştirmeye dikkat edin. Ayrıca bazı doktorlar tarafından kan akışını yavaşlatması nedeniyle bağdaş kurarak oturmak tavsiye edilmemektedir.

Muayeneye Hazırlanırken
Randevunuzdan önce yapmanız gereken özel bir hazırlık yoktur. Varisli damarları teşhis etmek ve durumunuz için hangi tedavinin en iyi olabileceğini bulmak için doktorunuzun çıplak ayaklarınıza bakması genellikle yeterlidir.
Doktorunuz gerekli görmesi durumunda sizi fleboloji uzmanına, dermatoloğa veya cerraha yönlendirebilir.

Doktor muayenenize kadar kendi kendinize alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır. Bunlar;

– Varislerinizle alakalı olabileceğini düşündüğünüz tüm belirtileri not alın.

– Kendinizin ve ailenizin varis öyküsünü yazın.

– Kullandığınız bütün ilaç ve takviyeleri not edin.

Hastaların doktorla geçirdikleri zaman sınırlıdır. Bu nedenle ön hazırlık yapılması sorunun yeteri kadar aktarılması açısından önemlidir. Ayrıca hastalar sorularını da liste yaparak bütün sorularını eksiksiz bir biçimde sorabilir. Örneğin;

– Varise neden olan temel faktör veya faktörler nelerdir?

– Damar genişlemesine neden olan başka faktörler var mıdır?

– Yapılması gereken testler nelerdir?

– Tedavi seçenekleri nelerdir?

– Tedaviyi sigorta karşılıyor mu?

– Varisli damarları diğer sağlık koşullarıyla birlikte nasıl en iyi şekilde yönetebilirim?

– Takip etmem gereken herhangi bir aktivite kısıtlaması var mı?

– Benimle eve götürebileceğim broşürler veya başka basılı materyaller var mı? Hangi web sitelerini ziyaret etmeyi öneriyorsunuz?

Doktorunuzun size sorabileceği muhtemel sorulara da hazırlıklı olmak size zaman kazandıracaktır. Örneğin doktorunuz şu tarz sorular sorabilir;

– ilk şikayetleriniz ne zaman başladı?

– Acı veya ağrı hissediyor musunuz?

– Yaşadığınız belirtiler neledir?

Doktor randevunuza kadar yukarıda belirtilen uzun süre sabit kalmamak, kilo artışına dikkat
etmek gibi önlemler alabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir