Vajina
Vajina

Vajina Üstüne Boşalınca Hamile Kalınır Mı?


Gün geçtikçe cinsellik hakkında bilinen yanlışlar gün yüzüne çıksa da tereddüt edilen bazı konular hala da tartışma konusu olabiliyor. Bunlardan öne çıkanlarından biri ise vajina üstüne boşalma ile hamile kalınıp kalınmadığı. Çocuk sahibi olmak istemeyen yeni evli çiftlerin kafasını karıştırmaya yeten bu mevzu hakkında derin bilgiye sahip olmak gerekiyor. Gebe kalmayı engellemek için kullanılan bu yöntem ne kadar güvenli olarak gözükse bile %1 ihtimal ile gerçekleşebiliyor. Halen daha günümüzde gebeliği engelleyecek %100 bir yöntem bulunamamıştır. Her seferinde gebelik korkularının olması bu yüzden kaçınılmazdır. Vajina üzerine boşalma ile de gebelik ihtimali her zaman az da olsa vardır.

Boşalma öncesinde oluşan zevk suyu içerisinde de spermler bulunur ve bu spermler diğerlerine göre oldukça hızlı ve hareketlidir. Bu yüzden sadece zevk suyunla bile hamile kalınabileceğini düşünürsek, vajina üstüne yapılan boşalmanın dahi gebelik oluşumunda etkili olduğunu atlamamak gereklidir. Evli olmayan çiftlerin daha sürtünme esnasında olabilecek sperm temasında hamile kalabilme riski vardır. Kızlık zarının ortasında minik delikler bulunmaktadır. Bunlar adet dönemlerinde kirli kanın dışarı çıkmasını sağlamaktadırlar. Spermler kaygan bir yapıya sahip oldukları için ise bu minik deliklerden rahim içine ilerleyebilirler. Böylece yine ortaya bir gebelik ihtimali çıkar. Kadınların her ay belli dönemler yumurtlama dönemleridir. Bu dönemler gebelik için en uygun dönemlerdir.

Gebelik ihtimalini aza indirmek için bu dönemlerde ilişkiye girmemek bir yöntem olabilir. Ancak bu dönemler dışında da hamile kalınabileceğini unutmamak gerekir. Gebeliği kontrol altına alabilmek için Condom, kontrol hapı, rahim içi spiral ve aylık iğne gibi yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz. Yine de bu seçenekler arasında Condom kullanmak sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Yine de kaliteli olmayan Condom çeşitlerinde bazen yırtık ve delikler oluşabiliyor. Bunlara da dikkat etmek gerektiğini unutmamak lazım, diğer yöntemler daha cezbedici gelse bile kimyasal içerdikleri için çoğu bünyede alerjik lezyonlar gösterebilmektedirler. Çoğu zaman bayanlarda hormon bozukluğuna yol açtıkları için, adet dönemlerinde şiddetli kanamalar yapabilir ve can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak yine de hekiminize danışmanız sizin yararınıza olacaktır. Size uygun bir yöntemi belirleme hakkında yardımcı olabilecek ve bu konuda en geniş bilgiye sahip kişiler aile hekimlerinizdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir