Vagus Sinirinin Etkinliğini Arttırmak İçin 10 Yöntem


Vücudumuzun her an ne kadar bilgi aktardığı inanılmaz bir şey. Vagus siniri aktive ederek vücudumuzun doğru bir şekilde iletişim kurmasına izin veriyoruz ve bu nedenle sürekli kendini iyileştiriyoruz.

Birçoğumuz bir şey hakkında “bağırsak hissi” yaşadı. Mikrobiyoloji ile ilgili araştırmalar, beynin, bağırsak bölgesinden bakteri yoluyla önemli bilgiler aldığı inanılmaz ölçüde ortaya çıkarmaya başlamıştır. Vagus siniri olarak adlandırılan bir başka daha az tartışılan devre de vücudumuzun ve beynimizin işlevinin önemli bir parçasıdır. Bunlar olmadan, bedenlerimiz temel görevleri yapamazlar ve bunu teşvik ederek güçlü sağlık faydaları elde edebiliriz. Bu kritik sinirin gücüne dokunmanın 10 kolay yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Vagus Siniri Nedir?

Vagus siniri, beyinden uzayan 12 kranial sinirlerin en uzun ve en kompleksidir. Esas olarak beyin sapını akciğerlere, kalbe ve bağırsaklara bağlayan liflerden oluşur, fakat aynı zamanda karaciğer, böbrekler, dalak, safra kesesi, üreter, dişi doğurganlık organları, boyun, kulaklar ve dil ile güçlü bir şekilde etkileşir.

Çok uzun ve gezici olduğu için (Latince dolambaçlı anlamı nedeniyle vagus adı verilmiştir), bilinçli ve bilinçsiz bedensel işlevlerimizin birçok parçasını kontrol eder ve etkiler, örneğin sürekli kalp atış hızını korumak, yiyecekleri sindirmek ve nefes almak, ve işleyen parçalar ve duyguları yönetmek gibi…

Bu nedenle, sinirin disfonksiyonu ruh hali değişimlerine ve nöbetler, b12 vitamin eksiklikleri ve obezite gibi diğer hastalıklara yol açabilir.

Vagus sinirinin işlevini güçlendirmek, anksiyete, migren, alkol bağımlılığı, sızan bağırsak, Alzheimer, kanser, kalp hastalığı ve daha fazlası gibi durumları iyileştirebilir.

Aşağıda, vagus sinirin sağlıklı fonksiyonunu uyaran çeşitli teknikler vardır:

Gargara: Gargara, vagus siniri ile etkileşime giren aynı kasları uyarır. Bu, hafıza işlevini de geliştirebilir.

Olumlu İlişkiler Yaratma: Araştırmalar, sadece sevdiklerimizi düşünerek vagus sinirini uyarıp güçlendirebileceğimizi ve böylelikle sinirin sağladığı birçok yararı elde edebiliriz.

Soğuğa Maruz Kalma: Soğuk su içerek ya da soğuk bir duş alarak vücudumuzun vagus sinirinden geçen sakinleştirici sistemini (parasempatik sistemi) güçlendiririz.

Şarkı ya da İlahi Söylemek: Akciğerlerinizin üst kısmında şarkı söylemek kalp atış hızı değişkenliğini arttırır ve boğazın arka kısmındaki kasları vagus siniri ile bağlar.

Masaj Yaptırmak: Şaşırtıcı hissetmek, ayak ve boyun bölgelerine yapılacak iyi bir masaj vagus siniri aktif ve nöbetler azaltabilir.

Mutluluk ve Kahkaha: İyi bir kahkahaya sahip olmak ruh halinizi arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vagus sinirini uyarır.

Yoga ve Tai Chi: Hem Yoga hem de Tai Chi bir dizi sağlık yardımı sağlar ve özellikle depresyon ve anksiyete ile mücadele edenlere yardımcı olur.

Derin Solunum: Derin nefes alma, kan basıncını ve kalp atış hızını düşürmek için vagus siniri uyarır.

Egzersiz: Fiziksel egzersiz, vagus siniri aracılığıyla gerçekleşen hem akıntılı hem de zihinsel sağlık yararları açısından önemlidir.

Gevşeme: Neredeyse herhangi bir rahatlatıcı aktivite, vegas sinirinin vücuda iyileşme sağlama yeteneğini güçlendirir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.