Üzüm Bebeklere Nasıl Yedirilir?


Üzüm

İnsan sağlığına birçok faydası bulunan üzüm özellikle bebeklik yaşlarında tüketilmeye başlanırsa vücut ileriki yaşlarda oldukça sağlıklı ve dinç olur. Bebeklerde katı gıdalara geçiş sırasında meyvenin yeri ikinci sıradadır. İlk önce sebze ile başlanmalıdır.

Bebeklere sebze ve meyve yedirirken genellikle posalı şekilde verilmesi söylenir. Meyve suyu şekilde verilmesi tehlikeli olabilir. Meyve suyu da verilebilir ancak az miktarda olmalıdır. Çünkü içerisinde posa içermediği için vücuda direkt şeker etkisi gösterecektir. Üzüm verilirkende genellikle püre haline getirilerek çekirdekleri çıkartılmış bir şekilde verilmesi doğrudur.

0-3 yaş aralığı bebekler için beslenmenin en önemli olduğu yaş aralığıdır. Altıncı aydan itibaren meyve ve sebze verilmeye başlanmalıdır. Üzümü ise 6 aydan küçük ise az miktarda suyu çıkartılarak verilmelidir. Üzümün suyu çıkartılırken çekirdeklerinden arınmış olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle siyah üzüm bebeklerin gelişimi açısından önem taşır. Kan yapıcı özelliği bulunur ve kemikleri kuvvetlendirir. Üzüm bebeklerde beyin ve kemik gelişiminde yeri oldukça büyüktür. İçerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, iyot, potasyum ve A, B, C vitaminlerini barındırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Üzüm bebeklere püre şeklinde yedirilmesi oldukça yaygındır. Yedinci aydan itibaren çeşitli meyve ve karışımlarla bebeklere üzümlü püreler hazırlanabilir. Üzümün yanına en yakışan gıdalardan birisi de yoğurttur.

Kuru Üzümlü Elmalı Püre

  • 1 adet muz
  • 1 avuç kuru üzüm
  • 1 adet elma
  • Bir miktar tarçın

Hazırlanışı: Elmanın kabukları soyulur. Çekirdekleri çıkartılır. Kuru üzümlerle birlikte bir tencerede üzerine bir miktar su eklenerek pişirilir. Pişen meyveler soğuyuncaya kadar beklenir. Soğuyan meyveler ile muz dilimlenerek bir blendar yardımı ile püre haline getirilir. Üzerine isteğe göre tarçın ilave edilebilir.

Kan Üzümlü ve Kayısılı Püre

  • İstenildiği kadar kayısı ve kan üzümü
  • 2 bardak su
  • Ceviz (toz halinde)

Hazırlanışı: Tüm malzemeler bir tencereye atılarak kaynatılır. Soğuması tamamlanan meyveler püre haline getirilir. İçerisinde üzüm çekirdekleri kalmış olacaktır. Bir süzgeç yardımı ile başka kaseye dökülerek çekirdekten arındırılır. İsteğe göre yoğurt eklemesi de yapılabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.