Tüp bebek tedavisinde IVF uygulamaları


Herkesin bildiği ismiyle tüp bebek (IVF) yönteminde farklı durumlara uygun bir tedavi yöntemi ile başarılı uygulama sonuçları alınabilmektedir.

IVF (Tüp Bebek)

Bugün dünyada en çok uygulanan tedavi IVF, bu tür uygulamaların başında gelen popüler bir yöntemdir. Tüp bebek yönteminde; kadından alınan belirli sayıdaki yumurtalar laboratuvar ortamında sperm ile birleştirilerek yumurtaların döllenmesi ve embriyo oluşumu için kuluçkaya alınır. Bu sırada kadının; rahminin hazırlanması ve iç kısmının oluşması için farklı özelliklere sahip doğurganlık ilaçları kullanması sağlanır. Yumurtaların yaklaşık %50’si aşılanarak en az yarısının embriyolara dönüşmesi sağlanır (genellikle 1-5 gün arası süren bir işlemdir). İlerleyen günlerde embriyolar kadın rahmine transfer edilerek tedavinin başarıya ulaşması sağlanmaktadır.

Sperm Nakli

Sperm nakli genellikle erkeklerin çok düşük sayıda sperm sayısı ve sperm hareketliliğine sahip olduğu durumlarda kullanılan bir IVF uygulama türüdür.  Standart bir IVF uygulaması ile her bir yumurtaya yaklaşık 100.000 sperm enjekte edilmektedir. Sperm nakli yönteminde ise yumurtaya tek bir sperm enjekte edilmektedir. Sperm nakli yöntemi ile çiftlerin en az üçte birinin hamile kalma ve bebek sahibi olma şansları bulunmaktadır.

Yumurta Nakli

Diğer başarılı bir IVF uygulaması da yumurta nakli yöntemidir. 40 yaşına gelmiş veya aşmış kadınlarda Standart tüp bebek yönteminin başarı oranları düşmektedir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yumurta nakli yöntemi önerilmektedir. Donörlerden alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermlerin birleşme işlemi IVF yöntemi ile tamamen aynıdır. Donörden alınmış ve sperm enjekte edilmiş yumurtalar laboratuvar ortamında embriyo haline getirilerek kadının rahmine nakledilmektedir. Yumurta nakli işlemi 40 yaş ve üzeri kadınlarda olumlu sonuçların alındığı başarılı bir IVF yöntemidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.