Trombosit Nedir, Görevleri Nelerdir?


Kanser
Kanser

Kan tahlillerinde PLT diye geçen trombositler, herhangi bir organın yapısına katılmamasına rağmen insanın dolaşım sistemi için hayati öneme sahip hücrelerdir. Kanda küçük pulcuklar halinde bulunan trombositler normal bir hücreden yüz kat daha küçüktür. Buna rağmen kanın pıhtılaşmasında çok önemli bir rol oynarlar.

Yapısı:

Bir trombosit, ortalama 2 – 3 mikrometre büyüklüğündedir. Hücreyle kıyaslandığında boyutu bir otomobildeki benzin kapağı kadardır. Kemik iliğindeki megakaryosit adlı hücrelerin parçalanmasıyla oluşurlar.

Trombositlerin ömrü dolaşım sisteminde 5 – 9 gündür. Bir insanda normal şartlarda ortalana 150bin – 400 bin arası trombosit hücresi bulunur.

Görevleri:

En temel görevi, insanın her hangi bir yeri yaralanıp kanamaya başladığı zaman kan kaybını engellemek için kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Serotonin adlı kimyasalın damarlardan salgılanmasına yardımcı olması ve beta-defensin-2 salgısını tetiklemesi diğer görevleridir. Bağışıklıkla ilgili bakterileri dalağa yönlendirme işini de bu hücreler icra ederler.

PLT Yüksekliği nedir, trombosit yükselirse ne olur?

Kanda trombosit hücrelerinin sayısının fazla olmasıdır. Bu fazlalık pıhtılaşmayı hızlandırır. Çok arttığı zaman ise pıhtı parçaları oluşur. Bu pıntıların küçük kan damarlarının tıkanmalarına yol açabilir.

Bu tıkanmalar kalbi besleyen koroner dediğimiz damarlarda olursa enfaktüs gibi hastalıklara neden olur. Sen yıllarda bu pıhtılaşmayı çözen ve pıhtılaşmayı önleyen ilâçlar bulunmuş ve kullanılmaktadır.

PLT Düşüklüğü Nedir, trombosit düşerse ne olur?

Kandaki trombosit miktarının 150 binin altına düşmesidir. Böyle olursa kanın pıhtılaşması gecikebilir. Bu da insanlar için tehlikelidir. Örneğin yaralandığınızda kan pıhtalaşamaz ve akmaya devam eder ve vücut kan kaybı yaşar.

Aşağıdaki videoda trombosit oluşumu ve pıhtılaşma animasyonu görülmektedir:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.