Topuk Çatlağı Neden Oluşur? Bitkisel Tedavi Yolları Nelerdir?


Topuk Çatlağı

Topuk çatlağı sıklıkla görülen ayak problemlerinden bir tanesidir. Bu oluşan çatlaklar yürümeyi ciddi derecede zorlaştırır, acı ve sancı verebilir. Ayrıca topukta görüntü bakımında da şık durmayarak pek çok rahatsız edici durumlara neden olabilir. Peki, bu oluşan topuk çatlaklarına karşı ne tür çözüm yöntemleri bulunur ve neler kullanılmalıdır?

Topuk Çatlağı Neden Oluşur?

Pek çok kişide görülebilen topuk çatlağının birden fazla nedeni bulunuyor. Bunlar:

 • Vitamin eksikliği
 • Aşırı baskı
 • Yaşlılık
 • Çeşitli hastalıklar
 • Hijyen yetersizliği
 • Genetik nedenler
 • Su eksikliği
 • Aşırı kilo
 • Konforsuz ayakkabılar

Bu sebeplere bağlı olarak gelişen topuk çatlakları elbette çeşitli yöntemler sayesinde iyileşme sağlanıyor. Bu yöntemlerin düzenli şekilde uygulanması ve dikkatli olunması halinde çatlaklardan kurtulma oranı oldukça yüksek.

Topuk Çatlaklarına Karşı Ayakları Nemlendirmek

Oluşan topuk çatlağı bazen kanayabilir, yanabilir ve kaşınabilir. Genellikle aşırı kuru ayak tabanlarında, özellikle parmak araları veya topuklarda çatlama durumu daha fazla görülür.  Topuk çatlağı probleminin oluşmamasından önce birçok önlemler alınarak kurumuş cilt yapısının çatlağa ve nasırlara dönüşmesinin engellenmesi gerekir.

Topuk kısmında çatlaklara neden olmuş tüm etkenler araştırılmalı ve çatlak bulunan ayaklar her gün olmak şartı ile krem kullanılarak ovulup yumuşatılmalıdır. Topuk çatlağı bulunan bölgeye kesinlikle törpü uygulaması yapılmamalıdır. Bunun nedeni törpü uygulamasının deri zedelenmesine etken olacağıdır. Ayrıca koruyucu tabanlı ve rahat tarzda ayakkabılar daha çok tercih edilmelidir.

Topuk Çatlağı Tedavisinde Limon Yöntemi

Bu yöntemle topuk çatlakları zaman içinde etkisini yitirecektir. Ayrıca kuru topuklar için de çatlağın oluşmaması adına iyi bir önlem olacaktır.

 • İlk olarak limonu ortadan ikiye ayırın. Daha sonra ikiye ayırmış olduğunuz bu limonları çatlamış olan topuklarınızın üzerine koyarak hafif şekilde ovun.
 • Ardından topuk çatlağının üstüne bu limonları sabitlemek adına çorap giyin. 2 saat ya da tüm gece bu limonlar topuklarınızda kalabilir.
 • Limonun içerisinde bulunan önemli asitler, çatlama yapmış olan derinin yumuşaması adına destek olacaktır.
 • Limonu 1 gün bekletip çıkardıktan sonra ayaklarınızı iyi bir şekilde ılık su ile durulayın ve nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Bu yöntem ile birlikte topuk çatlaklarının vereceği acı hafifleyecek ve daima nemli kalan ayak kurumadığı için topuk çatlağı oluşmasını da engellemiş olacak.

Topuk Çatlağı Tedavisinde Gül Suyu Yöntemi

Gül suyu yöntemi ile oluşan topuk çatlakları iyiye doğru gidecektir. Yapmanız gerekli olan bir kap içerisinde gül suyunu koyduktan sonra içerisine az olacak şekilde gliserin ilave edip karıştırarak macun kıvamına dönüştürün. Yapmış olduğunuz bu macunu topuk çatlağı bulunan yere iyice yedirin.

Ardından pamuklu bir çorap giyin.  Topuk çatlaklarına sürmüş olduğunuz bu macunu sabaha kadar bekletin. Bu karışımın içerisinde enfeksiyona karşı koruyucu maddeler barındığından iyileşme oranı daha çok artacaktır. Haftada en az 2 veya 3 kere bu yöntemi mutlaka uygulayın.

Topuk Çatlaklarına Karşı Aloe Vera Yöntemi

İlk olarak ayaklar ılık su içerisinde dinlendirilir ve ölü derinin çıkarılması için pomza taşı ile ovulur. Ardından hafif şekilde aloe vera içerisinde bulunan jel topuk çatlağı üzerine uygulanır. Jelin sürülmesinden sonra yumuşak pamuklu bir çorap giyilir ve o şekilde yatılır. Bu uygulama 6-7 gün her gece tekrar edilir. Aloe vera jelinin içerisinde bulunan A, C ve E vitamini iyileşme sürecine destek sağlar. Ayrıca içerisinde bulunan bitki büyüme hormonu yaraların iyileşmesini çabuklaştırır.

Topuk Çatlaklarına Karşı Muz Yöntemi

2 adet büyük ve olgun hale gelmiş muz, pürüzsüz konuma getirilir. Muzun olgun olması burada oldukça önemlidir. Çünkü tam olarak olgunlaşmayan muz cildi tahriş edebilmektedir. Olgun muzu hafif ve yavaş şekilde topuk çatlağı üzerine sürün ve 30 dakika bekletin. Ardından ılık suyla birlikte ayağınızı yıkayın. Muzun içerisinde bulunan nemlendirici etki, A, B6 ve C vitaminleri topuk çatlakları için gayet önemli faktörlerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.