Toksinler Vücuttan Nasıl Atılır?


Mikroorganizmalar tarafından salgınan zehirli maddeler toksin olarak adlandırılır. Toksinler, hazır gıda tüketiminin fazla olması ve dengesiz beslenme sonucunda vücutta birikir. Biriken toksinler cilde zarar vermekle birlikte hızlı bir şekilde kilo alınmasına neden olur. Bununla birlikte oksijenle de toksinler vücutta yer edinebilir. Kötü hava koşulları içerisinde yaşayan kişilerin kan hücrelerinde çok sayıda toksin bulunur.

Toksinlerden dolayı vücutta aşırı yorgunluk, boyun ve omuz ağrısı, baş ağrısı, sindirim sorunları, göz altında morluk, dengesiz kilo alımı, güçsüzlük gibi belirtiler görülür. Karaciğer üzerinde büyük bir hasar bırakabilen bu toksinler böbrekleri de olumsuz etkiler. Bundan dolayı toksinlerden arınmanın birinci şartı bol miktarda su içmektir.

Toksinlerin atılması için spor ve beslenme çok önemlidir. Bu nedenle günlük sporun yanında vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırmak için beslenme düzeninde bazı gıdalara ağırlık vermek gerekir. Bunlar;

  • Radrasyonun zararlı etkilerinden arınılmasını sağlayan limon, demir içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan özelliği sayesinde cilt maskelerinde de kullanılır. Limon, çorba ve salatalarla tüketilebileceği gibi suya atılarak da etkisi görülebilir.
  • Maydanozla birlikte fesleğen, nane, dereotu ve brokoli gibi sebzeler toksin atıcı özelliğe sahiptir. Bu besinler kür şeklinde içilerek veya çiğ olarak tüketilebilir. İsteğe göre hepsi katı meyve sıkacağında sıkılıp daha yoğun toksin atma özelliği elde edilebilir.
  • Doğal bir antibiyotik olma özelliği gösteren soğan ve sarımsak, kolesterolün düşmesini sağlar ve toksinlerden kaynaklı tümör oluşumunu engeller. Karaciğerin yenilenmesi ile birlikte toksinlerin atılması sağlanır. Pişirilmeden tüketilmesi gerekir. Çünkü pişirilen besinlerde antioksidan özelliği kalmaz. Pırasa ve pancar da bu besinlere dahil edilir.
  • Karaciğer üzerindeki zararlı maddeleri vücuttan atmaya yarayan karahindiba çayı, önemli bir antioksidan olma özeliği taşır. Lif kaynağı bakımından da zengin olan bu çay ödemlerin vücuttan atılmasını da sağlar.
  • Diğer bir yöntem ise detokstur. Detoks, tıbbi olarak yapılabileceği gibi evde de özel karışımlar ile de uygulanabilir. Kiraz detoksu bunlardan biridir. Temelinde kiraz yemek ve kiraz çayı içmek olan bu detoks karpuzla da yapılabilir.
  • Bir diğer toksin atma yöntemi karaciğeri korumak için hazırlanan doğal kürlerdir. Yeşil elma, limon, tarçın, yeşil çay ve 5 bardak su ile birlikte hazırlanan kürün her gün içilmesi gerekir. Zencefil, kekik veya bal da bu karışıma eklenebilir.
  • Bunlara ek olarak lahana kürü de uygulanabilir. Lahana ve suyun birlikte kaynatılmasının ardından günde birer bardak bu karışımdan içmek toksinleri hızlı bir şekilde vücuttan atar.
  • Toksin atmada dikkat edilmesi gereken temel nokta paket ürünlerden uzak durmak, asitli içecek tüketmemek, sigara alkol kullanmamak gibi basit sağlıklı beslenme kurallarına uymaktır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.