Tırnak Morarması Neden Olur?


Tırnak
Tırnak

İnsanlar ve hayvanlarda parmak uçlarının dış yüzeyinde yer alan tırnaklar keratin denilen sertleşmiş proteinden oluşan tabakadır. Yarı saydam bir yapıya sahip olan tırnak, koruyucu özelliği ile parmak uçlarının daha rahat kullanımını sağlar. Sağlıklı bir tırnak, tırnak yatağı üzerinde, yaklaşık 0,5-0,7 mm kalınlığında ve haftada 1 mm uzayan özelliklere sahiptir. Ancak tırnak kendi yapısından kaynaklandığı gibi çeşitli hastalıkların belirtileri olarak hastalıklı bir yapıya sahip olabilir. Özellikle tırnaklarda morarma soğuk havalarda yaşanılan doğal bir sonuç olmakla birlikte sürekli yaşanılan bir durum ise çeşitli tırnak rahatsızlıklarının bir sonucu olabileceği gibi bir hastalık belirtisinin göstergesi de olabilir.

Tırnak rahatsızlıkları içerisinde en çok bilinen siyanoz, daha çok ayak tırnaklarında görülmekle birlikte tırnağın şeklinde ve renginde değişiklere sebep olur. Cilt ve mukoza zarında meydana gelen mavi ya da mor renk çoğunlukla, kalp yetmezliğinin veya akciğer ve solunum problemlerinin göstergesi olabilir. Sağlıklı bir kan dolaşımında oksijeni düşük olan kirli kan kalbin sağına gider. Buradan akciğer atardamarı ile akciğerlere taşınır ve sol bölüme akciğerlerden oksijen bakımından zenginleştirilmiş olarak gelir. Siyanoz söz konusu olduğunda ise kan proteinlerini taşıyan hemoglobin oksijenin azlığı sebebiyle düşer ve koyu mavi ya da mor renk alır. Bu renk deri ya da mukozaya da yansır. Siyanozun sadece tırnaklarda değil, dudaklarda ve kulak memesinde de etkisi görülür. Hastalığın tedavisinde genellikle oksijen takviyesi yapılarak, oksijen azlığı giderilmeye çalışılır. Kalıcı bir tedavi yöntemi olarak siyanoz rahatsızlığına sebep olan kaynağı bulmak önemlidir.

Siyanoz rahatsızlığındaki gibi astım ve nefes darlığında da, kandaki oksijen seviyesinin düşmesi sebebiyle tırnaklarda morluklara rastlanması söz konusudur. Özellikle astım krizi sırasında tırnaklardaki morarmalar artar. Bunun yanında tırnakların sürekli olarak mor renk alması kronik bronşit rahatsızlığının da göstergesidir. Bu hastalıkta organizmalar, kandaki oksijen azlığına alışmış olmaları sebebiyle sürekli mordur.

Oksijen seviyesine bağlı morarmalar

Yaşanılan tırnak morluklarında en temel etken kandaki oksijen seviyesinin düşmesidir. Bu sebeple siyanoz, astım, kronik bronşit yanında amfizem, akciğer damar tıkanıklıkları ve pnömotaraksta gibi akciğer rahatsızlıkları ile çeşitli kalp rahatsızlıkları da tırnaklarda morarmaya sebep olan rahatsızlıklardır.

Kandaki oksijen seviyesindeki düşüklüklerden kaynaklanan morarmalar dışında çeşitli rahatsızlıklarda tırnaklarda morarmaya sebep olabilir. Wilson hastalığının belirtileri de tırnak morarmasına etkendir. Kalıtımsal bir rahatsızlık olan Wilson hastalığında bakırın karaciğerde ve beyinde yüksek oranda birikmesi söz konusuyken saçlarda bakır düzeyi düşer. Kandaki hemoglobin yapımında önemli olan bakırın eksikliği durumunda kansızlığın oluşumu söz konusudur. Bu sebeplere bağlı olarak, tırnaklarda morarma görülebilir.

Çoğunlukla sıtma tedavisinde kullanılan antimalariyal ilaçların yan etkileri arasında alışılmadık morarma ya da kanama mevcuttur. Bununla birlikte kalp atışlarında yavaşlama sonucu kanın tam olarak pompalanması sebebiyle yaşanılan morluklar tırnaklarda da görülebilir.

Tüm bu rahatsızlıkların belirtileri olarak ortaya çıkan tırnak morarmaları tırnak rahatsızlıklarından da kaynaklanabilir. Özellikle tırnaklarda oluşan tümörler, tırnakların doğal rengini yitirmesine sebep olabilir. Hamilelik döneminde, bazı travmalar ya da ilaçların yan etkileri sonucu görülen piyojenik granuloma ile tırnak yatağındaki glomus hücrelerindeki damar yapısı üzerinde beliren tümörler sonucu tırnakların morarması söz konusudur. Ayrıca fiziksel darbeler ya da ezilmeler sonucu yaşanılan bazı sorunlar yanında özellikle kılcal damarların çatlaması tırnaklarda morarmaya sebep olur.

Kalıcı ya da geçici bazı sebeplerle meydana gelen tırnaklardaki morarmalara dar ayakkabıların kullanımı da sebep olabilir. Bütün gün kapalı ayakkabı içerisinde kalması sonucunda bu tür sorunların yaşanması söz konusu olması yanında sebep ne olursa olsun, tırnaklardaki morarmalar kimi durumda ciddi sağlık problemlerinin bir göstergesi olarak dikkatle izlenmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.