Ters Doğum Belirtileri


doğum

Gebelikte ters doğum denince herkesin aklına korkunç senaryolar gelir. Aslında ters doğum gerçekten tehlikeli bir durumdur. Anne ve bebek sağlığını kolayca tehlikeye sokabilir ancak erken tanı ve teşhisle ters doğumun belirtileri kolayca anlaşılabilir ve doktorunuzda bu durumu zorlanmadan kontrol altına alabilir. Unutmayın ters doğum birçok anne adayının başına gelen bir durum. Her 100 hamilelikten 1’i ters doğum olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bebeğinizin karnınızda hangi pozisyonda olduğunu anlamanız ve onun size vereceği sinyaller gebeliğinizde ters doğum tehlikesi taşıyıp taşımadığınızı kolayca ele verecektir.

Ters Doğum Belirtileri

  • Gebelik süreci boyunca bebeğiniz size hareketleriyle sayılamayacak kadar çok sinyal gönderir. Karnınızı tekmelemesi de bu sinyallerden bir tanesidir. Normal bir pozisyonda olan bebek genellikle karnınızın üst kısmını, midenize yakın bölgeleri tekmeler. Ancak bebeğiniz ters bir pozisyondaysa, tekmelemeleri karnınızın alt bölgesinde meydana gelecektir. Karın bölgenizin alt kısmında böyle bir hareketlenme hissediyorsanız, en kısa zamanda fark ettiğiniz değişiklikleri doktorunuza anlatın.
  • Erken doğum tehlikesi bebeğinizin ters pozisyonda olduğuna işaret verebilir. Çünkü erken doğumun en birinci nedenlerinden biri, bebeğin anne karnında ters bir pozisyonda bulunmasıdır.
  • Anne karnında ters pozisyonda olan bebekler, anne adaylarının mesane bölgesine çok fazla ağırlık verirler. Bu durum da sizi çok fazla idrara çıkmanıza neden olur. Eğer bu gibi şikayetleriniz varsa, mutlaka doktorunuza iletin.

Ters Doğum Nedenleri

  • Anne rahiminin normalde olduğundan farklı şekilde (daha küçük, daha büyük vb.) ters doğuma sebep olan ana etkenler arasındadır.
  • Çok iri olan bebekler anne rahminde dönmekte zorlanabilir. Bu yüzden iri bebeklerde ters doğum olma riski normal bebeklere göre daha fazladır.
  • Bebek başı normalde olmasından daha büyükse veya daha küçükse ters doğuma rastlanabilir.
  • Prematüre bebekler normal bebeklerden çok küçük oldukları için anne rahminde çok kolay bir şekilde hareket edebilirler. Bu da bebeklerin kolayca ters dönüp, ters doğuma sebep olmalarına neden olabilir.
  • Anne karnında bebeğin içinde yüzdüğü bir sıvı mevcuttur. Bu sıvının gereğinden az ya da çok olması ters doğuma sebep olabilecek önemli bir etkendir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.