Sünnet İçin İdeal Yaş Nedir?


Sünnet

Sünnet yapmak eskiden beri süregelen İslam dini ve bir kaç dinde yapılan bir ibadet türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık açısından önemi ve yararı tıbbi olarak belirlenen sünnet sağlıklı yaşamın anahtarını da sunmaktadır. Bundan dolayı her çocuk mutlaka sünnet ettirilmelidir. Peki çocuklarda sünnet olma yaşı kaç olmalıdır?

Sünnet, erkek çocuklarının sadece cinsel organlarına yapılan bir müdahale olarak algılanmamalıdır. Ufak yaştan beri başta böbrekler olmak üzere pek çok organın gelişimini kolaylaştıran bir ameliyattır. Çoğu ailenin sorduğu şey ise kaç yaşında sünnet yapılması gerektiğidir. Bunun hakkında pek çok doktor yorum yapmış bir kaç konuda uzlaşmayı başarmışlardır. Sünnet genellikle erkek çocuğunun çok erken aralıkta vücut direncinin en az olduğu bir dönemde yapılmaması gerekmektedir. Aksi durumda farklı bir tepkiyle karşılanabilir, enfeksiyon kapabilir, çocuğun sağlığı riske atılabilir. En erken yaş olarak 2 öngörülmüştür.

Vücut direncinin olduğu ve çocuğun psikolojik betimlemeleri henüz yapamadığı 2-4 yaş aralığı en uygun süreçlerden biridir. Çocuğun daha yeni yeni algı yetisi kazanması ameliyat sonrası psikolojik bir travma olacağı pek muhtemel değildir. Sünnet olacağı için tereddüt duyacak ve korkacak bir gelişimde olmaması çocuk üzerinde sadece ameliyat sonrası acı hissi bırakacaktır. Pek çok doktorun önerdiği 2 – 4 yaş aralığı çocuğun sağlığı ve psikolojisi açısından en normal dönemdir. Bu dönemden sonra yani 4 – 6 süreci çok tehlikeli bir zamandır. Çoğu doktorun birlikte fikir birliğine kavuştuğu bu durum pek çok geçerli sebep sunmaktadır.

4 – 6 yaş arası süreçte erkek çocukta yavaş yavaş erkeklik algısı oluşmaya başlar. Bu dönemde annesine çok yakınlaşan çocuk ona farklı bir bağda bağlanır. Psikolojik olarak çok hassas olduğu bu dönemde yapılacak sünnet cinsiyet kişiliğine kadar etki edebilir. Erkeklik hormonları beyin içerisinde yavaş yavaş belirmektedir. Bundan dolayı çocuğa yapılacak sünnet, babasının onu cinsel organıyla cezalandırdığı fikrini doğurur. Ağır hasar bırakabilecek bu dönemde kesinlikle sünnetten kaçınmalı erkek çocuğunun cinsel kimliğinin belirlenmesi beklenmelidir. Son olarak 7 – 12 yaş aralığı diğer önerilen yaş aralığıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.