Sünnet Bebek Sağlığını Nasıl Etkiler?


Sünnet

Erkek bebekler, bazı istisnalar hariç, cinsiyet organları olan penislerinin başı deri bir örtü ile kapalı halde doğarlar. Bu derinin görevi penis başını nemli tutmak ve yumuşak dokusu sayesinde onu darbelere karşı korumaktır. Toplumumuzda ise sünnet derisi olarak adlandırılan bu deri diğer Müslüman toplumlarda olduğu gibi cerrahi bir operasyon ile kesilerek alınır.

Toplum tarafından erkekliğe atılan ilk adım olarak görülmesi ile ananevi özellik taşıyan bu uygulama aynı zamanda Müslümanlık açısından dini özellik de taşır. Bu yüzden toplumda sünnet zorunlu olarak yapılması gereken bir işlem olarak görülmektedir. Bu nedenle erkek çocuk sahibi olan ebeveynlerin aklındaki en önemli sorulardan birisi de çocuklarını ne zaman sünnet ettirmeleri gerektiğidir. Bu konu ile ilgili olarak çeşitli görüşler olsa da uzmanlar genellikle sünnetin 2 yaş öncesinde veya 6 yaş sonrasında yapılmasını önerirler. Ancak yeni doğanlarda sünnet operasyonu için 1 hafta kadar beklenir.

Sünnet Bebek Sağlığını Nasıl Etkiler?

Erkek bebek yeni doğduğunda sünnet derisi genellikle dardır ve geri çekilmesi oldukça zordur. Ancak bu deri zamanla genişler ve ortalama olarak 2 yaş civarında bu deri geri çekilecek hale gelir. Bu durum normaldir ve 2 yaş öncesindeki sünnet derisi darlığından dolayı sünnet yaptırılması zorunlu değildir. Ancak sünnet derisi idrar çıkışını engelleyecek kadar yapışıksa bu durumda bebeğin sünnet ettirilmesi gerekir. Ayrıca bebek 3 yaşına gelmesine rağmen sünnet derisinde genişleme meydana gelmemişse bu durumda da sünnet yapılması gerekebilir. Özellikle dar sünnet derisinin penis başındaki kan dolaşımını engellediği durumlarda sünnet mutlaka yaptırılmalıdır. Bu durumlar haricinde sünnet derisinde ve penis ucunda sürekli olarak iltihaplanmalar meydana geliyorsa da sünnet yaptırılması gerekir.

Bu durumlar haricinde sünnetin bebek sağlığı için en önemli etkisi, sünnetsizken sürekli kapalı ve nemli kalan penis ucunun daha hijyenik olmasıdır. Sünnet ile açık hale gelen penis başı, sünnetsiz halinden çok daha kolay temizlenebilir. Bu da özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının yaşanma olasılığını oldukça azaltır. Sünnet ayrıca penis başı kanserinin ortaya çıkma olasılığını da azaltır.

Zorunlu durumlar haricinde sünnetten kaynaklanan temizlik ve bu temizliğe bağlı sağlık durumu, bebeğin sık yıkanması ve yıkama esnasında sünnet derisinin geri çekilerek penis temizliğinin iyi şekilde yapılması ile de sağlanabilir. Bu nedenle sağlık problemi olmayan bebekler sünnet olmak zorunda değildir. Ancak sünnetin bebeklik döneminde yaptırılması, ileriki yaşlarda sünnet fobisi oluşmaması ve çocuğun psikolojik olarak etkilenmemesi için tercih edilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.