Stresin Sağlığa Etkileri Nelerdir?


Stres

Her canlının yaşadığı bir durum olan stres, en temel tanımıyla beynin bir talebe verdiği tepki olarak adlandırılabilir. Değişim de dahil olmak üzere birçok koşul bu tepkiyi tetikleyebilir. Değişiklikler pozitif veya negatif olabileceği gibi gerçek ya da algılanan da olabilir.

Stres herkeste görülebilen doğal savunma mekanizmasının sonucunda oluşur. Kısa süreli akut stres kimi zaman motive edici ya da hayat kurtarıcı olabilir. Herhangi bir canlı tehlikeli bir durumla karşı karşıya kaldığında beyin daha fazla oksijen kullanır. Nabız hızlanır, kaslar gerginleşir ve hayatta kalmak için gerekli olan tüm vücut fonksiyonları artar. Stres durumunda bağışıklık sistemi zayıflar, sindirim, boşaltım ve üreme sistemleri yavaşlar. Tehdit geçtikten sonra vücut sistemleri normal işleyişine geri döner. Ancak stres kaynağının sabit olması ya da tepkinin devam etmesi halinde vücut sistemleri baskılanarak çalışmaya devam eder. Kronik stres durumunda vücudun stres karşısında verdiği tepkiler uzun sürelidir. Stresin neden olduğu koşullar vücuttaki bazı işlevleri bastırarak psikolojik ve fiziksel sağlık açısından risk oluşturur.

Stresin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Fiziksel ve ruhsal sağlık açısından bazı riskler taşıyan stresin, en az üç farklı tipi vardır:

  • İş, aile ve diğer günlük sorumluluklardan kaynaklı baskılara ilişkin rutin stres,
  • İş kaybı, boşanma, hastalık veya ölüm gibi ani olumsuz değişimle beraber yaşanan stres,
  • Büyük bir kaza, savaş, doğal afetler, saldırı, ciddi bir zarar veya öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya kalınan bir olayın neden olduğu travmatik stres.

Stres durumunda vücudun verdiği tepkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Baş ağrısı, uykusuzluk, depresif ruh hali, öfke, sinirlilik ve sindirim sorunları stresin neden olduğu başlıca şikayetler arasında yer alır. Kronik stres altındaki insanlar bağışıklık sistemi baskılandığı için soğuk algınlığı, grip vb. viral enfeksiyonlara karşı daha yatkındır. Bu kişilerde grip aşıları daha az etkilidir.

Stresin neden olduğu sağlık değişikliklerini fark etmek ilk bakışta zor olabilir. Uzun süreli kronik stresin etkileri zamanla ortaya çıkar. Gerginlik devam ettikçe kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, depresyon, anksiyete bozukluğu gibi ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Stres üzerinde yapılan çoklu çalışmalar stresin kalp krizi, aritmi ve hatta ani ölüme sebep olabileceğini gösterir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.