Steroid Nedir Ve Ne İşe Yarar? Steroid Zararları Ve Yan Etkileri


Steroid

Hepimiz kaslı olmayı, baklava gibi karın kaslarını ve daha güçlü olmayı isteriz. Bu yolda yapılması gereken pek çok şey vardır. Bunlar arasında düzenli olarak spora gitmek belki de en kolay kısmıdır. Pek çok kişinin de ilk olarak odaklandığı nokta burasıdır. Spor salonuna yazılır ve spora başlanır. Ağırlıklar kaldırılıp indirilir. Etrafa biraz bakınınca – ki bu istemsiz olarak olur – kişi kendisinden daha kaslı ve estetik yapıya sahip insanlar görür. Daha yüksek kiloları kaldırıp indiren insanlar. İnsan doğası gereği hemen acelecilik gelir ve oraya giden en kısa yol aranmaya başlanır. Bingo! Steroid moleküller tam bu noktada devreye girer. Tabi ki her zaman böyle olmaz ama ben olabilecek muhtemel bir senaryoyu kafanızda canlandırmak istedim.

Steroid Nedir?

Dört tane birbiriyle kaynaşmış halkadan oluşan karbon iskeletli lipite steroid denilir. Yani basitçe yağlar grubundan düşünebiliriz. Bu moleküller insan vücudunda büyük öneme sahiptirler. Hücre içi haberleşme, hücre zarının yapısının korunması ve hormon olarak pek çok kritik görev alırlar.

Bir Çeşit Hormon

Konumuzla ilgili kısma gelecek olursak testosteron ve türevi hormonlardan bahsetmemiz gerekir. Bu hormonlar insan vücudunda pek çok amaçla üretilirler. Kortizol, kadınlık hormonu östrojen, gebelik hormonu progesteron en çok bilinen steroid grubu hormonlardır. Bir de testosteronun sentetik türevleri vardır ki bunlar sportif perfomansı artırmak için kullanılırlar. İşte suistimal edilen bu grup halk arasında steroid olarak bilinen anabolizan steroidlerdir.

Bu ilaçların zayıf etkili olanları ergenlik dönemindeki büyüme problemlerinde, AIDS ve kanser hastalarında kullanılırlar. Problem bunların tedavi dozunun çok üstündeki dozlarda kullanılmalarıyla başlar

Avantajları ve Dezavantajları

Anabolik steroidlerin kullanımı özellikle vücut geliştiriciler arasında yaygındır. Çünkü kas hücrelerinde protein sentezini uyararak kas gelişimini hızlandırırlar. Üstelik kas gelişim hızını arttırmakla kalmayıp spor sırasındaki performansı da artırırlar. Dahası spor sonrası dinlenme süresini de kısaltırlar.

Kulağa çok cazip geliyor değil mi? Bunlar istenen etkilerdi, bir de istenmeyen etkilere bakalım. Erkeklerde seste kalınlaşma, testislerde küçülme, saçlarda dökülme, memelerde büyüme -jinekomasti olarak da bilinir-, sperm sayısında azalma, vücut kıllarında artış, depresyon, tendonlarda yırtılma, hipertansiyon, karaciğer fonksiyonlarında bozulma gibi yan etkiler görülebilir. Yine kadınlarda depresyon, seste kalınlaşma, memelerde küçülme, vücut kıllarında artış, kaslarda yırtılmalar, adet düzeninde bozulma gibi istenmeyen etkiler görülebilir.

Peki Kullanalım Mı?

Bu soruya herkes kendisi için cevap vermeli. Steroidleri yıllarca kullanıp hiçbir sorun yaşamadığını söyleyen kişiler de bulabilirsiniz, az dozlarda büyük problemler yaşayanlar da. Herkes kendi vücudunu, elde edeceği yararları ve zararları oturup hesaplamalı. Eğer faydanın daha çok olduğuna kanaat getirirse kişinin tercihidir. Ancak yukarıda belirttiğim yan etkiler olası kötü sonuçların sadece küçük bir kısmıdır. Daha kötü yan etkiler de mevcuttur. Kestirme yolların bazı bedeller ödetebileceğini akılda bulundurmakta fayda var. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim efendim.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.