Sinüzit

Sinüzit Nedir? Sebep Olan Faktörler Nelerdir?


Sinüzit Nedir?

Sinüzit Nedir, Öncelikle sinüs Fransızca kökenli olup günümüzdeki anatomi terimi burundan kafa kemiklerine kadar uzanan hava boşluklarıdır. Bu boşlukların çeşitli bakterilerle kaplanması ve hava kanallarında iltihap oluşmasına sinüzit denir. Kış mevsimlerinde gelen grip, soğuk algınlığı gibi sosyal hayatımızı etkileyen çeşitli hastalıklar vardır. Hastalığa yakalanmadan önce bu mevsimlerde temizlik ve sıkı giyinme büyük önem taşır.

Vücut direncinin düşüklüğü ve başka birinden bulaşma durumları da görülebilir. Sadece hastalıklarda görülmeyen doğuştan bu rahatsızlığa sahip olan insanlar vardır. Bu durum genelde burun etinin büyüklüğü, burun kemiğindeki yamukluklardan kaynaklı oluşabilir. Genelde tam iyileşme 14 gün ile 72 gün arası gerçekleşir. Bu süre aşıldığı takdirde hala iyileşemiyorsanız tekrar bir uzmana görünmekte fayda var.

Sinüzitin belirtileri

Sinüzit yoğun baş ağrıları, burun tıkanıklığı ve benzeri bir çok rahatsızlık görülür. Burun tıkanıklığı kaliteli uyku uyumamıza da engel olurken şiddetli boğaz ağrıları da oluşabilir. Hafif artan ateşten dolayı yoğun bir halsizlik, odaklanma güçlüğü gibi bir çok problemi arkasında getirir. Çocuklar bu durumların dışında öksürük ve bulantı gibi durumlar karşı karşıya kalabilir. Vücut dirençlerinin düşük olmasından kaynaklı olarak hastalığın yetişkin bireylere göre daha ağır geçtiği aşikardır. Çocuklarda genellikle buhar tedavisi uygulanırken şurup tedavisiyle de desteklenir.

Sinüziti hafifletebilecek doğal yöntemler

Doktor kontrolünde kullandığımız ilaçlardan ziyade evde de bu şikayetleri hafifletebilecek birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan ilk tuzlu suyla burnumuzu yıkamak. Şiddetli baş ağrısı için iyi gelen bu yöntem burun içindeki tıkalı kanalları bir nebzede olsa açmanıza yardımcı olur. Fakat unutulmamalıdır ki bu durumu sık yapmak burun kanallarına zarar verebilir.

Bir diğer yöntem ise bitki çayıdır. Özellikle zencefil çayının vücudumuza bir çok faydası vardır. Sinüslerin tıkanmasından kaynaklı oluşan baş ağrılarının çözümünde birebirdir. İştahsızlık yaptığının farkındayım fakat bu süre zarfında baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi de burun tıkanıklığının açılmasında yardımcı olur. Genelde acı ve baharatlı şeyler tüketmeye çalışınız. Göz ve alın bölgesinde oluşan ağrılar için basıncın oluştuğu bölgeye masaj yapılması da iyi gelecektir.

Sinüzitin oluşmasını sağlayan faktörler

Hastalığın oluşmasını sağlayan faktörlerden bazıları bulunduğunuz ortamın havasız olması, yoğun sigara dumanına maruz kalınması ve devamlı kirli hava solumak sinüzitin oluşmasına olanak sağlar. Bunların dışında burun temizliği önemlidir. Burnumuzu düzenli olarak temizlememekte hastalığa kapılmanızı kolaylaştırır. Gün içerisinde odanızı havalandırmak, sigara içilen ortamlardan uzak durulması ve soğuk havalarda sıkı giyinmek bu hastalığa yakalanmanızı erteleyecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir