Sintigrafi Nedir, Sintigrafi Nasıl Yapılır?


Sintigrafi

En yaygın nükleer tıp uygulamalarından bir olan sintigrafi kısaca, radyoaktif maddeler kullanılarak gerçekleştirilen görüntüleme veya film çekimi tekniğidir. Troid bezi, kemikler, damarlar, böbrekler, safra, akciğer, dalak ve karaciğer gibi organlara uygulanan sintigrafinin zaraları nelerdir, sintigrafi nasıl çekilir kısaca yazdık, buyurun:

Kalp Sintigrafi nasıl yapılır?

Hastaya önce efor testi uygulanır. Ardından Kalp sintigrafisi belli aralıklarla iki kez uygulanır. Uygulama, damardan radyoaktif ilaç verilerek gerçekleştirilir. İlacın verilmesinden sonra kalp kasında tutunma oranı özel teçhizat ile görüntülenmektedir.

Görüntüleme için düşük bir doza sahip radyasyon içeren bir radyoaktif ilaç efor testinden sonra damar yoluyla enjekte edilir. Radyoaktif ilaç kan akımı yoluyla kalp damarlarına ve oradan kalp kasına ulaşır. Ardından özel bir kamera yardımıyla verilen radyoaktif maddenin kalbinizde nasıl dağıldığını gösteren görüntüler elde edilir.

Sintigrafi Çeşitleri Nelerdir?

1.Talyum Sintigrafisi: Kalbin kanlanmasının bozulup bozulmadığını anlamak için uygulanır. kalbin kansız kalan ya da kalp krizi sırasında (miyokard enfarktüsü) ölen dokuların tespitinde kullanılır.

2. Kemik Sintigrafisi: Kemiklerdeki metastazın araştırılması, kemiklerdeki enfeksiyon olup olmadığını araştırmak için kullanılır.

3. Troid sintigrafisi: Troidilerdenki nodüllerin iyi huylu ya da kötü huylu tümor olup olmadığını anlamak için uygulanıyor.

Sintigrafinin Zararları Nelerdir?

İşin içinde radyoaktivite olduğu için hastalar bu uygulamanın zararlarını merak ediyorlar. Doktorlara göre normal bir röntgen filmi ne kadar zararlıysa bu kadar o kadar zararlı.

Vücuda enjekte edilen radyoaktif ilaç fiziksel olarak kısa bir zaman içerisinde radyoaktif özelliğini yitirecektir. Zaten bu madde vücudunuzdan da doğal yollarla hızlı bir şekilde atılacaktır. Doktorlar yine de uygulamadan sonra ilk bir kaç saat hamile ve çocuklara yaklaşılmaması gerektiğini tavsiye eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.