Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer?


Anne adaylarının bebeklerini dünyaya getirmek için iki alternatifi bulunmaktadır. Bunlardan biri normal doğum, diğeri ise sezaryen doğumdur. Şartların anne adayı bebeğin durumuna göre şekillenmesiyle doğumun normal mi yoksa sezaryen mi olacağına doktor karar vermektedir.

Sezaryen oldukça yaygın, sık tercih edilen ve olabildiğince basit bir operasyondur. Sezaryen ulaşabildiği son noktaya ulaşmış, gerek uygulamanın işleyişi, gerek dikiş materyalleri noktasında varılabilecek en üst noktaya varılmıştır. Tüm bunlara rağmen basit bir operasyon olarak adlandırılan sezaryen, her halukarda bir operasyondur ve sezaryen operasyonunu yapacak doktorun uzman olması şartır. Uzman doktorun, işinin ehli olması durumunda her şey yolunda gidecek ve sezaryen operasyonu başarılı bir şekilde sonlanacaktır.

Yolunda giden sezaryenlerin ortalama süresi 25 dakika ile 45 dakika arasında değişmektedir. Ancak bu süre her şeyin tam ve yolunda gittiği durumlar için verilmiş ortalama bir süredir. Anne adayının tansiyonu normaldir, bebeğin kalp atışları alınıyordur, anne adayının karnındaki su normal seviyededir gibi başlıkları arttırmak mümkündür. 25 ile 45 dakikalık süre içinde bebeğin çıkartılması annenin dikişlerinin tamamlanması da dahildir.

Ancak belli durumlarda sezaryen operasyonu uzun sürebilir. Sezaryen operasyonunun ortlamadan uzun sürdüğü durumlar:

Anne karnında bebeğin düz şekilde yatması sezaryeni oldukça kolaylaştırır. Bebeğin düz değil de yan durması belirtilen ortalama sezaryen süresinin aşılmasına neden olabilir.

Plesantanın rahme yapışık olması, bebeğin anne karnından çıkma süresini etkileme bile anne adayının dikişlerinin atıldığı ve tedavisinin yapıldığı süreye etki ederek sürenin uzamasına neden olur.

Bir bebeğin anne karnından çıkarılmasıyla birden fazla bebeğin anne karnından çıkarılması süre olarak aynı süreye denk gelmez. Çoğul gebelikler ortlama sürenin üzerinde tamalanır.

Plesantanın doğum kanalını tıkaması gibibir olumsuzluk 15-45 dakika bandında tamamlanacak doğumu sekteye uğratarak süre olarak uzamasına neden olur.

Belirttiğimiz bu durumlar her sezaryende karşılaşılan olumsuzluklar değildir. Ancak bu olumsuzlukların yaşanması durumunda korkulacak herhangi bir şey yoktur. İşinin ehli uzman kadro sayesinde zaman olarak biraz uzayan sezaryen başarıyla tamamlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.