Şeker Nasıl Düşürülür?


Diyabet
Diyabet

Tıp dilinde şeker hastalığı diyabet olarak adlandırılır. Midenin arkasında bulunan pankreas kan şekerini düzenleyen hormonların salgılanmasında görevlidir. Bu hormonlardan birisi de insülin hormonudur. İnsülin, besinler yoluyla alınan şekerin hücrelere girmesini sağlar. Şeker, hücrelerin en temel enerji kaynağıdır. İnsülinin yeteri kadar salgılanamaması ya da salgılanan insülinin yetersiz kalması sonucu vücuda alınan şeker hücrelere giremez ve kanda birikmeye başlar. Kanda fazla biriken şeker vücuda zarar verir ve sonuçta şeker hastalığı ortaya çıkar. Şeker hastalığı, kalıtsal olan Tip 1 ve çevresel faktörlerden kaynaklanan Tip 2 şeklinde ikiye ayrılır.

Şeker hastalarında şekerin yükselmesi son derece tehlikelidir; çünkü vücuttaki fazla şeker zehir etkisi yaratır. Şekerin yükselmesi belli başlı sebeplere dayanır. Şeker hastaları özel bir diyetle beslenmelidir; bu diyete uyulmadığı takdirde şeker yükselmesi görülür. Özellikle yüksek miktarda şeker içeren besinlerin tüketilmesi buna sebep olur. Başka hastalıklar da şekerin yükselmesine neden olur. Stres ve üzüntü şekeri yükselten sebepler arasında son derece yaygın olanıdır. Hareketsizlik ve hastalığın ilerlemesi de şekerin yükselmesine sebep olur.

Yüksek Şekeri Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Şeker hastalarının yüksek şeker sorunu ile baş etmelerinin en önemli noktası takviye insülin almalarıdır. Takviye insülin doktor kontrolünde alınmalıdır. İğne ya da ağızdan alınacak ilaçlar yolu ile takviye insülin almak mümkündür. Miktarı, sıklığı ve şekli hastalığın durumuna bağlıdır. Şekeri dengede tutmanın en önemli yoludur.

Yüksek şekeri düşürmenin en önemli yollarından birisi de kişiye özel beslenme programına uymak olmalıdır. Bununla birlikte yüksek oranda şeker içeren besinlerden kaçınılmalıdır. Meyve gibi faydalı şeker içeren besinler ise yemeklerden sonra değil ara öğünlerde yenilmelidir. Yine de muz gibi şeker oranı oldukça yüksek olan meyveler tüketilmemelidir. Beslenme düzeni egzersiz ile tamamlanmalıdır.

Yüksek şekeri düşürmek için bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanmak da mümkündür. Tarçın, maydanoz, keten tohumu, mısır püskülü ve karnabahar gibi şekeri düşürme özelliğine sahip yiyecekler tüketilebilir. Bununla birlikte bir litre suda yedi sekiz adet beyaz lahana yaprağının haşlanmasıyla elde edilen haşlama suyunun tüketilmesi de yüksek şekeri düşürmede etkilidir. Ancak bu tip doğal yöntemler uygulanırken doktora danışmak bir sorunla karşılaşmamak için önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.