Şeker Düşmesinin Belirtileri


Karbonhidrat kaynağı olan besinler sindirime uğradıktan sonra glikoz şeklinde kana karışırlar. Kanda bulunan glikoz kan şekeri olarak da bilinir ve vücuttaki bütün hücreler temel enerji ihtiyaçlarını bu maddeden karşılar. Kandaki şeker oranının düşmesi ise vücutta birtakım düzensizliklere neden olarak bazı belirtilerle kendini belli eder.

Sağlıklı bir insanın kanındaki şeker oranının 70-100 mm/dl aralığında olması normal olarak kabul edilir. Kan şekerinin 70 mm/dl değerinin altına düşmesinde şekerin düşmeye başladığı kabul edilirken kan şekerinin 55 mm/dl’nin altında olması ise hipoglisemi olarak adlandırılır. Yeterince beslenilmemesi, ara öğünlerin atlanması, karbonhidrat alımının yetersiz olması ve fazla enerji tüketilmesine neden olan aktivitelerde bulunulması durumunda kan şekeri normal olarak düşer.

Kan Şekeri Neden Düşer?

Kan şekerini düzenleyen insülin ve glukagon hormonlarını salgılayan pankreasın fonksiyonlarındaki bozukluklar da kan şekerinin düşmesine yol açabilir. Şeker düşürücü hapların fazla alınması, insülinin fazla derine yapılması gibi durumlar da şeker hastalarındaki şeker düşmesinin nedenleridir. Bu durumların yanında alkol kullanılması, istifra etme, ilaçların yanlış zamanda kullanılması ve kadınların regl kanamaları gibi durumlar da kan şekerini düşürür.

Şeker Düşmesinin Belirtileri

Hafif Düzey: Bu düzeyde kan şekeri düşüklüğü açlıkla kendisini belli eder. Açlığın yanında dudaklarda ve dilde karıncalanma ve uyuşukluk hissi de meydana gelebilir. Enerji düşüklüğüne bağlı olarak halsizlik ve titreme de hafif düzeydeki kan şekeri düşüklüğünde görülen belirtilerdendir. Bunların yanında kişide baş ağrısı, çarpıntı, rengin solması, huzursuzluk ve terleme de görülebilir.

Orta Düzey: Kan şekerinin düşmeye devam etmesi ile birlikte konuşma bozuklukları ve bulanık görme gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu durumdaki hastalarda yürümede zorlanma, odaklanma problemleri ve davranışlarda değişimler de gözlemlenebilir. Uyku hali, şaşkınlık, uyuşukluk, baş ağrısı, karın ağrısı ve sinirlilik hali gibi belirtiler de orta düzey kan şekeri düşüklüğünün belirtileri arasındadır.

Ciddi Düzey: Kan şekeri düşüklüğünün ciddi seviyeye ulaşması durumunda hastaya soru sorulduğunda net ve mantıklı cevaplar alınamaz. Bu durum bilinç kaybına kadar gidebilir ve şekeri düşen kişinin uykudan uyandırılması çok zor olur. Şeker düzeyinin çok düşmesinden dolayı bu durumda kişi kriz (nöbet) de geçirebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.