Sağlıklı Ramazan İçin Ne Yapmalı?


Dopamin

Sağlıklı Ramazan ayı, İslami takvimin dokuzuncu ayıdır ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların 29-30 gün boyunca gündüz saatlerinde oruç tuttuğu bir zamandır.

Ramazan ayında oruç tutan Müslümanlar gün içerisinde hiç bir şey yemez ya da içmezler sabah ezanından hemen önce bir yemek yenir ve buna sahur denir ve gün batımından sonra iftar vaktinde yemek yenir.

Oruç tüm sağlıklı Müslümanlar (çocuklar için değil) için zorunlu olmakla birlikte, hasta olan veya sağlık sorunu olanlar oruç tutmak zorunlu değildir.

Oruç vücudu nasıl etkiler?

Sağlıklı Ramazan için yiyecek veya içecek tüketilmeyen oruç saatlerinde vücut, gece boyunca tüketilen gıdalardan gelen tüm kalorilerle beslenir.  Vücut su depolayamaz ve bu nedenle böbrekler idrarda kaybedilen miktarı azaltarak mümkün olduğunca fazla su tasarrufu sağlar. Bununla birlikte, tuvalete gittiğinizde, cildinizden ve nefes aldığınızda ve terlediğinizde vücut biraz su kaybetmekten kaçınamaz.

Hava durumuna ve oruç uzunluğuna bağlı olarak. Ramazan ayında oruç tutan çoğu insan baş ağrısı, yorgunluk ve konsantre olma zorluğuna neden olabilecek hafif zorluklar yaşayacaktır. Bununla birlikte, çalışmalar, gün içinde kaybedilenlerin yerini almak için hızlı parçalandıktan sonra yeterli sıvı tüketilmesi şartıyla, bunun sağlığa zararlı olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, baş dönmesi nedeniyle ayağa kalkamıyorsanız veya yönünü kaybetmişseniz, acilen düzenli, orta miktarda su tüketmelisiniz. Alternatif olarak şeker ve tuzla şekerli bir içecek veya rehidrasyon çözeltisi içmelisiniz. Dehidratasyon nedeniyle bayılırsanız, bacaklarınız başkaları tarafından başınızın üzerine kaldırılmalı ve uyanıkken, yukarıda belirtildiği gibi acilen rehidre etmelisiniz.

Normalde gün boyunca çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri tüketenler için, hızlı sırasında kafein eksikliği başlangıçta baş ağrısına ve yorgunluğa yol açabilir. Uzun bir süre yemedikten sonra, yavaş yemek yemeyi ve bol miktarda sıvı tüketmelisiniz, sıvı açısından zengin yiyeceklerle başlamayı yararlı bulabilirsiniz.

Meyve, sebze, yoğurt ve çorba gibi sıvı bakımından zengin gıdaların yanı sıra bol miktarda sıvı içmek, gün içinde kaybolan sıvıların yerine konması ve bir sonraki gün için sağlıklı bir şekilde oruç tutmak için çok önemlidir. Tuz susuzluğu uyarır ve bu nedenle çok fazla tuzlu yiyecek tüketmekten kaçınmak iyi bir fikirdir. Sahur da yemek gün içi sıvı ve enerji sağlar, bu nedenle sağlıklı seçimler yapmak oruçla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı.

İftar yemeklerinde çok fazla derin yağda kızartılmış, kremsi ve tatlı yiyecekler tüketmek Ramazan ayında kilo almanıza neden olabilir. Ramazan, uzun vadede sürdürebileceğiniz diyetinizin dengesini iyileştirmek ve değişiklikler yapmak için iyi bir zaman olabilir.

Gün içinde yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler ve sıvı eksikliği bazı insanlar için kabızlığa neden olabilir. Mümkünse, kepekli, yüksek lifli tahıllar, meyve ve sebzeler, fasulye, mercimek ve fındık gibi bol miktarda yüksek lifli gıda tüketmelisiniz. Tükettiğiniz bu tür besinler kabızlığın hafifletmenin yardımcı olacaktır. İftardan sonra yürüyüşe çıkmak gibi hafif fiziksel aktivite de bu konuda size


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.