Saç Nezlesi Nedir?


saç

Belki de daha önce hiç duymadığınız bu rahatsızlık daha çok kadınlarda görülen, belirtileri arasında saç köklerinin iğne gibi batması yer alan göz ardı edilmemesi gereken ciddi bir saç derisi hastalığıdır. Saç nezlesi, uzun saçları sebebi ile kadınlar arasında yaygındır.

Saç Nezlesinin Nedenleri;

  • Bu rahatsızlığın en büyük sebeplerinden biri saçın çok sıkı bir şekilde bağlanmasıdır. Kadınların sıkça yaptığı toplu modellerde saç derisi ve saç kökleri hava alamaz buna bağlı olarak da ortaya saç nezlesi hastalığı çıkabilir. Saçların sıkı toplanması saç köklerinin zorlanması ile beraberinde saç dökülmesini de getirir.
  • Saç nezlesinin hiç akla gelmeyecek bir sebebi de uzun saçların yıkandıktan sonra kurulanmamasıdır. Tamamen düz mantıkla düşünmek gerekirse, soğuk ve yağmurlu bir havada ıslanan insanın nezle olması ile aynı durumdur aslında. Saçlar da kurutulmazsa aynı şekilde nezle olur.
  • Süsün vazgeçilmezi dön, kullanılan sprey ve jöleler de bu rahatsızlığa davetiye çıkaran etkenler arasında yer alıyor. Fön ile saça verilen hava sıcak bile olsa saç köklerindeki deriyi rahatsız eder ve doğal dengesini bozar. Kullanılan sprey ve jöleler de saç diplerinin sürekli soğuk kalmasına neden olduğundan yine saç köklerinin üşüyüp zarar görmesine sebep olur.

Saç Nezlesinin Belirtileri;

Rapunzel ya da prenses hastalığı olarak da bilinen saç nezlesi en büyük sinyali saç derisi ve kıl köklerinde ağrı ve yanma olması ile verir. Erken farkediliğ önlem alınmadığı takdirde saç diplerinde yaralar oluşur ve normalin çok üstünde saç dökülmeleri başlar. Tıp bu duruma hastalık demese de halk arasında oldukça yaygın bir sorundur. Henüz belli bir tedavisi bulunmayan saç nezlesi, bu duruma sebebiyet verecek etkenlerin ortadan kaldırılması ile önlenebilmektedir.

Tüm olumsuz etkenleri ortadan kaldırmanıza rağmen şikayetleriniz devam ediyorsa daha fazla saç kaybı yaşamamak için bir doktora görünmenizde fayda var. Normal şartlarda yapılması gerelen şeyler ile yakalanma ihtimalini en aza indirebilirsiniz. Saçınızı yıkadıktan sonra havlu ile kurulamaya ve mümkünde en az iki-üç saat dışarı çıkmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmak zorunda kaldığınız durumlarda ise havlu ile iyice kurutup kısa süre ile uzaktan saç kurutma makinesi tutarak kurutmalısınız. Günlük saç modellerinde daha basit, sprey ve jöleye ihtiyaç duymayacağınız modeller tercih etmeniz de bu riski biraz olsun hayatınızdan uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.