Rahim Duvarının Kalınlaşması


Rahim duvarının kalınlaşması, çeşitli sebeplerle duvarın normal kalınlığın üzerinde olması durumu olarak tarif edilebilir.

Aslında her kadının rahim duvarı adet dönemine kadar kalınlaşır ve patlama yaşayarak kanama oluşur, eğer burada hamilelik var ise, kanama gerçekleşmez ve rahim duvarı kalın olarak kalır.

Hamilelik öncesi Rahim duvarı kalınsa, hamilelege engel olabileceği için tedavi edilmelidir.

Hamilelikte Rahim Duvarının Kalınlaşması

Daha önceki yazılarımda da anlattığım gibi, cinsel beraberlik esnasında vajinaya gelen sıvıda bulunan spermlerden bir tanesi rahimdeki yumurtayla birleşince döllenme gerçekleşmektedir. Döllenen yumurta da çoğalır ve küçük bir yumruk haline gelir. Bu esnada anne adayının karnındaki bebeğin daha iyi beslenebilmesi için rahim duvarı kalınlaşır.

Daha sonra küçük hücre yumağı, bebek haline gelir ve beslenebilmek için rahim duvarının içine gömülür ve burada hayatını devam ettirmeye çalışır. Bu bebek oluştuğunda ilk haftalarda bu şekilde yaşamaktadır. Ardından annesinin hormonlarıyla, Rahim kası içinde annenin damaları ve bebeğinin hücrelerinden meydana gelen bir alan, eş ortaya çıkar. Eş, yaklaşık iki yüz seksen günlük bir gebelik süresinde bir kordonla su kesesi içerisinde rahimde olan bebeğin göbeğine bağlı olacak şekilde, onun annesinin karnından beslenmesini sağlar. Aylık periodlarda, yumurtalıklardan salgılanan bir hormona, adet döngüsünün ortalama ilk on dört gününde rahim tabakasını kalınlaştırmaktadır.
Bu olay hamilelik durumunda bebeğin gelişimine rahat bir ortam oluşması için ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik Dışında Rahim duvarının Kalınlaşması

Hamilelik Dışında Rahim Duvarı Kalınlaşması Hamilelik olmadığında adet kanaması görülerek, iç zarda oluşan kalınlaşma da dışarı atılabilmektedir. Bu döngü bozulduğu taktirde, rahimdeki kalınlaşma büyür ve de kalıcı hale gelebilir. Bunun sonucunda da “Endometrial Hiperplazi” adı verilen sorun baş göstermeye başlanır. Bu durum, rahmin normalden fazla bir şekilde kalınlaşması anlamına gelir.

Bunun oluşmasının sebebi olarak;

Karaciğer hastalıkları,

Fazla östrojen,

Fazla kilolar ve

Hormonal kaynaklı tümörler gösterilebilir.

Rahim duvarı Kalınlaşmasını nasıl anlarız?

Birçok belirtisi vardır ancak genel olarak şu başlıklar altında yazabiliriz:

  1. Regl dönemlerinde aşırı kanama
  2. Regl gecikmeleri
  3. Ani sıcak basmaları
  4. Vücut tüylerinde oluşan anormal artışCinsel ilişki esnasında eskiye oranla acı duyma hissi
  5. Cilt sivilceleri ve lekeleri

Genel olarak bu belirtiler rahim duvarı kalınlaşmasının zararları arasındadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.