Pulmoner Emboli Hastalığının Tedavisi


Pulmoner Emboli

Pulmoner Emboli (PE) hastalığı embolilerin kan akışını sınırlandırması nedeniyle meydana gelir. Pulmoner Emboli ile ilgili çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

 

Pulmoner Emboli Tedavisi İçin Kan İnceltici

Pulmoner Emboli hastalığının oluşumunu hatırlayalım. Bacaklarda meydana gelen bir embolinin (kan pıhtısının) akciğerlere ulaşıp oradaki daha ince damarların tıkanmasına yol açmasıyla oluşmaktadır. Bu da kan akışını tıkamakta ya da kan akışı hızını büyük oranda azaltmaktadır. Pulmoner Emboli tedavisinde kullanılan ilaçlar kanın inceltilmesine yardımcı olarak kan akışını hızlandırmayı amaçlamaktadır.

Piyasada bilinen kan inceltici ilaçlar Heparin ve Varfarin’dir. Heparin direk damarlara enjekte edilir. Varfarin ise ağız yoluyla alınmaktadır. Heparin doğrudan etki ederken varfarinin etki etmesi bazen 1 – 2 günü bulabiliyor. Bu her iki ilacında temel amacı kanı incelterek vücudumuzdaki mevcut Pulmoner Emboli’yi azaltmak ve oluşabilecek Pulmoner Embolilerin de önüne geçmektir.

Pulmoner Emboli İçin Pıhtı Çözücüler

Pulmoner Emboli’nin bazı ilerleyen durumlarında daha doğrusu kan incelticilerin işe yaramadığı durumda Pulmoner Emboli’yi parçalamak için pıhtı çözücüler kullanılmaktadır. Bu tarz ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Bu ilaçlar kanama riski oluşturduğundan ya da pıhtıları yok ettiğinden dolayı vücudunuzdaki herhangi bir yara oluşumunda kan akışı çok zor durdurulmaktadır. Bu yüzden bu ilacı alırken biraz daha dikkat etmelisiniz kendinize.

Pulmoner Emboli İçin Cerrahi Müdahale

Bazı durumlarda ilaç tedavileri maalesef işe yaramamaktadır ya da bu ilaçların kullanılması çeşitli sorunlara neden olacağı için tercih edilmemektedir. Böyle durumlarda ise cerrahi müdahale yapılmaktadır. Cerrahi müdahalenin amacı yanlış yerde bulunan Pulmoner Emboli’nin damarlardan çeşitli tüpler yardımıyla manuel olarak çıkarılma işlemidir. Ancak bu tedavi her zaman kullanılmaz. Örneğin damarları tıkayan pulmoner emboli eğer çok sayıda ve küçükse böyle bir durum için daha çok kan inceltici ve / veya pıhtı çözücü kullanılır. Pulmoner Emboli bundan ziyade daha büyük ve daha çok acı çektiren embolilerin alınması için kullanılır.

Not: Günümüzde bazı insanlar kan incelticilerini kullanmayı bir rutin haline getirmiştir. Özellikle yaşlı insanların doktor tavsiyesi veya başka hastalıklar için kan incelticilerini çok sık kullandığını görüyoruz. Pulmoner Emboli tedavisi farklı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Bunun için eczaneye gidip kafanıza göre ilaç almayın. Mutlak doktorunuzun tavsiyesini dinleyin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.