Prosopagnozi: Yüz Körlüğü Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Prosopagnozi

Kendinizi aynada görmeyi hayal edin, yine de yüzünüzü tarif edemediğinizi düşünün. Konuştuğunuz kişiyi arkadaşlarınıza tarif ederken yüzünü hatırlamadığınızı ya da tarif edemediğinizi düşünün. Size korkunç gelebilir ancak böyle bir hastalık var: Prosopagnozi!

Prosopagnozi Nedir?

Prosopagnozi ya da yüz körlüğükişinin kendi yüzü de dahil olmak üzere, yüzleri tanıyamayan / hatırlamanmayan bir bilişsel bozukluktur. Akıl ve diğer görsel işlem genellikle etkilenmezken, yüz körlüğüne sahip bazı insanlar hayvanları tanımakta, nesneleri (örn. Arabalar) ayırt etmekte ve seyretmekte güçlük çekmektedirler. Bir yüzü tanımadığı ya da hatırlamadığı gibi, prosopagnosisi olan bir kişi ifadeleri tanımakta ve yaşını ve cinsiyetini tanımlamakta zorlanabilir.

Prosopagnozi hastası olan bazı kişiler, yüz körlüğünü telafi etmek için stratejileri ve teknikleri kullanırlar. Çoğu günlük hayatlarını normal bir şekilde idame ettirebilirler. Bir kısmı ise oldukça zorlanır ve anksiyete, depresyon ve sosyal durum korkusu yaşarlar. Yüz körlüğü, ilişkilerde ve işyerinde sorunlara neden olabilir.

Prosopagnozi Türleri

İki tür Prosopagnozi vardır. Bunlardan birincisi Geliştirilen Prosopagnozi, diğeri ise Gelişimsel Prosopagnozi’dir.

Elde edilen ya da geliştirilen prosopagnozi, bir kaza, karbon monoksit zehirlenmesi, arter enfarktüsü, hemoraji, ensefalit, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı veya neoplazmdan kaynaklanabilen oksipito-temporal lob (beyin) hasarı nedeniyle oluşmaktadır.

Beynin sağ tarafındaki hasar, tanıdık yüz tanımayı etkileme olasılığı daha yüksektir. Gelliştirilen prosopagnozisi olan bir kişi, yüzleri tanıma yeteneğini kaybeder. Elde edilen prosopagnozi çok nadirdir ve (yaralanma tipine bağlı olarak) çözülebilir.

Gelişimsel (Konjenital) Prosopagnozi yüz körlüğü ise daha yaygındır. Bozukluğun altta yatan nedeni kesin olarak bilinmemekte, ancak çoğu vakada genetik olduğu görülmektedir. Diğer bozukluklar yüz körlüğüne (örneğin otizm, sözel olmayan öğrenme bozukluğu) eşlik edebilirken, başka herhangi bir durumla bağlantılı olmamalıdır. Konjenital Prosopagnozi hastası oolan bir kişi asla yüzleri tanıma yeteneğini geliştirmez.

Şu anda prosopagnozi için herhangi bir tedavi yoktur. İlaçlar, durumdan kaynaklanabilecek anksiyete veya depresyona yönelik olarak kullanılmaktadır.

Prosopagnozi İçin Anahtar Bilgiler

  • Prosopagnozi veya yüz körlüğü, kişinin kendisi de dahil olmak üzere yüzleri tanıma veya hatırlamada yetersiz olmasıdır.
  • Prosopagnozi bazen hayvanların veya nesnelerin tanınmasını etkiler.
  • Prosopagnozi, beyin hasarından (kazanılmış prosopagnozi) kaynaklanabilir, ancak konjenital veya gelişimsel form daha yaygındır..
  • Yüz körlüğü için tedavi yoktur, fakat insanları tanımanın başka yollarını öğrenmek için teknikler vardır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.