Prediyabet – Gizli Şeker Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Gizli şekerin tedavisi var mı, Prediyabet yani gizli şeker hastalığından kurtulmanın yolları nelerdir, Gizli şeker tedavisi hakkında bilgi.

Diyabet öncesi diyabetin “ön teşhisi” dir. Kandaki glikoz (şeker) düzeyi normalden yüksek, ancak diyabet olarak kabul edilecek kadar yüksek değil. Bu, birkaç yıl boyunca tip 2 diyabet (muhtemelen edinilmiş) geliştirmenizin muhtemel bir uyarı işaretidir. Bu hastalanmaya başladığın anlamına geliyor.

Buradaki iyi haber, diyabetin sadece diyabet öncesi aşamadan gelişmesinin önlenmesi değil, aynı zamanda diyabet öncesi durumu sağlıklı bir kişiye tersine çevirmenin mümkün olmasıdır.

Tip 2 diyabet çok yavaş gelişir. Bir yandan, harekete geçmek ve hastalanmamak için vaktiniz olduğundan bu iyidir. Öte yandan, diyabet öncesi aşamada, yıllar boyunca kendi iyiliğiniz için herhangi bir belirti göremezsiniz ve bu nedenle alarmı yalnızca çok geç olduğunda zaten diyabetiniz olduğunda çalabilirsiniz. Bu nedenle, aşağıdaki yaklaşmakta olan diyabetin ilk habercilerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Gizli Şeker Nasıl Anlaşılır?

  • Birkaç yıl öncesine göre daha sık aç hissedersiniz
  • Daha çok yemiş olmana rağmen iyileşemezsin
  • Öncekinden daha fazla ve daha fazla içmek istersin
  • Özellikle geceleri daha sık idrara çıkmaya başladınız
  • Geniş görüşlülük daha az netleşti, daha bulanıklaştı
  • Cildin dirsekler, dizler, boyun, koltuk altları, parmak eklemleri ve parmaklarda ve etraflarında koyulaşma veya kadifemsi bir gölge görünümü ile bu yerlerde cildin kalınlaşması;
  • Sıyrıklar ve yaralar daha yavaş iyileşmeye başladı

Pre-diyabet, vücudunuz insülin hormonu kullanımında problem yaşamaya başladığında gelişir. Glikozun (vücudunuzun enerji için kullandığı) kan dolaşımından hücrelere taşınması için insüline ihtiyaç vardır. Diyabet öncesi bir durumda, vücudunuz ya yeterli insülin üretmez ya da tam olarak kullanmaz (buna insülin direnci denir). Bu durumda, yavaş yavaş kanda çok fazla glikoz biriktirir ve bu da bir süre sonra diyabet önler.

Ne yazık ki, çoğu yayın tip 2 diyabette pre-diyabet gelişimi için eksik bir risk faktörü listesi sunmaktadır. Yabancı yayınların kütlesini inceledikten sonra, en eksiksiz listeyi aşağıda veriyoruz.

Tip 2 diyabette prediyabet gelişimi için risk faktörleri

BMI 25’in üzerindeyken fazla kilo (kilogram cinsinden ağırlık, metre kare cinsinden yüksekliğe bölünür, örneğin 85kg / (1.71 m * 1.71 m) = 29);

Büyük bel çevresi (erkekler için 94 cm’den fazla, kadınlar için 80 cm’den fazla);

Düşük fiziksel aktivite (günde 30 dakikadan az, haftada 5 gün, yani haftada 2,5 saatten az);

45 yaş üstü (özellikle, risk katlanarak belirgin şekilde arttığında 65 yaş üstü);

Tip 2 diyabetin aile öyküsü, özellikle yakın akrabalar arasında – ebeveynler, kardeşler;

Ailenin kalp hastalığı öyküsü, özellikle en yakın akrabalar arasında ebeveynler, kardeşler;

Yüksek toplam kolesterol (5.2 mmol / l’den fazla);

Yüksek oranda “kötü kolesterol” LDL (erkeklerde 4.82 mmol / l’den fazla, kadınlarda 3.5 mmol / l’den fazla);

Düşük “iyi kolesterol” HDL düzeyi (erkekler için 40 mg / dl’den az, kadınlar için 50 mg / dl);

Yüksek “kan yağ” seviyeleri (250 mg / dL’den büyük trigliseritler);

Yüksek tansiyon (140/90 mm Hg’den fazla);

Kas kütlesi veya libidoda geçici bir artış (daha sonra iktidarsızlığa yol açan) kazanmak için anabolik steroidlerin (sentetik testosteron versiyonu) kullanılması;

Sigara içmek (tip 2 diyabet olma şansını iki katına çıkarır);

Aşırı alkol kullanımı;

Uyku bozukluğu (stres, apne, vb.);

Gece vardiyasındaki vardiyalı çalışma programı, doğal biyolojik ritmi çalkalar;

Yüksek riskli milletlerden birine ait – Afrikalılar, İspanyollar, Latin Amerikalılar, Asyalılar, Avustralya Aborjinleri, Pasifik Adalıları, Kuzey Amerika Yerlileri, Hintliler ve Hindistan alt kıtasının diğer sakinleri;

Polikistik over sendromlu kadınlar (artan vücut tüylülüğü, obezite ve düzensiz adet döngüsü ile);

Gebelikte (doğumdan sonra) gebelik diyabeti olan kadınlar ;

Büyük bir çocuğa doğum yapmış olan kadınlar (4,5 kg’dan fazla).

Prediabet testleri

Halen, prediyabet xi için 4 tip test kullanılmaktadır  , ancak üç tanesi en yaygın şekilde kullanılmaktadır. Kural olarak, her doktor onlardan birini tercih eder, ancak bazıları iki hatta üçünü de reçete eder:

  1. Açlık plazma glukoz testi (FPG). Analizden 8 saat önce yemek yememek gerekir. Genellikle sabah kahvaltısından önce yapılır. Bir damardan kan alınır. Kan şekeri seviyeniz 100-125 mg / dl ise, prediyabetiniz varsa (daha düşükse, o zaman sağlıklısınız ve daha yüksekse, zaten tip 2 diyabetiniz var);
  2. Oral glukoz tolerans testi (OGTT). İlk olarak, sabahları yukarıda açıklandığı gibi aç karnına glikoz testi yaptırıyorsunuz. Daha sonra en az 75 gram glikoz veya şeker içeren çok miktarda tatlı bir içecek içmeniz gerekir. Bundan 2 saat sonra tekrar damardan teste kan alırsınız. Kan şekeri seviyeniz 140-199 mg / dl ise, prediyabetiniz varsa (daha düşükse, o zaman sağlıklısınız ve daha yüksekse, o zaman zaten şeker hastasınız demektir);
  3. Ortalama kan şekeri (glislenmiş hemoglobin) için A1C testi. Bu kan testi, son 2-3 aydaki ortalama kan şekeri seviyenizi gösterir. Analiz için kan, bu süre zarfında günün farklı saatlerinde birkaç kez alınır. Buradaki avantaj, açlıktan ölmek veya bir şey içmek zorunda olmamanızdır. Ortalama şeker seviyeniz% 5,7 -% 6,4 arasındaysa, prediyabetiniz vardır (daha düşükse, sağlıklısınız ve daha yüksekse zaten diyabetiniz var demektir).

Rastgele faktörlerin etkisinden kaçınmak için genellikle yukarıdaki testler bir süre sonra iki kez yapılır.

Prediyabetin tersine çevrilmesi yani Şeker hastası olmamak için;

Tip 2 diyabette prediyabet gelişiminden kaçınma şansı nedir? Diyabet Önleme Programı adlı bir çalışma, kalıcı bir yaşam tarzı değişikliği geçirenlerin yüzde 58’inde kan glukoz seviyelerinde bir azalma olduğunu gösterdi. Bu insanlar diyabet öncesi durumun gelişimini geri çevirdi ve sağlıklı oldu. Prediyabet hızını azaltmak için ne gereklidir? İşte güçlü öneriler:

Sigarayı bırakmak veya başlamayın;

İçmeyi bırak ya da başlama;

Fazla kilonuz varsa, en az% 7 kilo verin;

Diyetteki karbonhidratların, özellikle de rafine şekerin oranını azaltın ve sebze ve meyvelerin oranını arttırın;

Fiziksel olarak aktif olun, haftada en az 150 dakika (30 dakika boyunca 5 gün);

Tansiyonu 140/90 mmHg altında tutun;

İlaçlarla ilgili olarak. Prediyabet teşhisi konulduktan sonra, doktor ilaç önerebilir. Ancak, diyabet hastası olmadığınız için erken olabilir. Diyabet öncesi aşamada, vücudun kendisini başa çıkmaya zorlamak daha uygun olur. Amerikan Diyabet Derneği metformin xii’nin diyabet öncesi aşamada kabul edilebilir tek ilaç olması gerektiğini, vücudunuzun ihtiyaç duymadığı (yani pasif olduğunuzda) karaciğerin aşırı glikoz üretiminden uzak tuttuğunu söylüyor;

Zaman zaman, diyet ve fiziksel aktivite rejimini düzelterek kandaki şeker ve kolesterol seviyesini kontrol etmek için bir doktoru ziyaret edin.

Bu nedenle, eğer prediyabetinize ulaştıysanız, üzülmek için çok erken – sadece tip 2 diyabetin gelişmesini engelleyemezsiniz, aynı zamanda prediyabetin kendisinden tamamen kurtulabilirsiniz. Eğer hala tip 2 diyabet hastasıysanız, aynı zamanda umutsuzluğun bir nedeni de değildir – aşağıdaki makalelerde, daha önce söz verildiği gibi, her bireysel komplikasyon için önleyici tedbirleri ayrıntılı olarak ele alacağız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.