Parmak Derisi Neden Soyulur?


Çoğu işimizi yaparken parmaklarımızı aktif şekilde kullanırız. Yapısındaki ince kaslar sayesinde en ustalık isteyen işler bile parmakların iyi şekilde kullanılması ile kolaylıkla yapılabilir. Tüm vücudumuz gibi parmaklarımız da deri tabakası ile kaplıdır. Boşaltım, solunum ve duyuların alınması gibi işlevleri yerine getiren deri parmaklardaki tırtıklı yapısı sayesinde ayrıca sürtünmeyi de artırarak cisimlerin daha kolay tutulabilmesine yardımcı olur. Ancak bazı durumlar parmak yüzeylerindeki deri soyulabilir ve alt deride yer alan duyu almaçları bu durumda uyarılara daha yakından maruz kalır. Bu da parmaklar deri soyulması meydana gelen bölgelerde hassasiyet yaşanmasına yol açar.

Parmak Derisi Neden Soyulur?

Parmak derisinde meydana gelen soyulmaların en önemli nedeni derinin çeşitli faktörlere bağlı olarak tahriş olmasıdır. Özellikle temizlik ürünlerinin ve deterjanların doğrudan ellere temas ettiği durumlarda, parmak derisi kısa süre içinde soyulur. Bu gibi durumlarda soyulan deri ciltten uzaklaşır ve yerine yeni deri tabakası oluşur. Parmaklarda tahrişe bağlı olarak meydana gelen deri soyulmasının engellenmesi içinse mümkün olduğunca kimyasal maddelerin parmaklarla temasından kaçınılması ve temizlik işlerinde koruyucu bir eldiven kullanılması gerekir.

Belli bir nem dengesine sahip olması gereken deri, aşırı nem kaybederek kuruduğunda da parmak derisinde soyulmalar meydana gelebilir. Ellerin soğuk havaya maruz kalmaları, çok sıcak su ile yıkanmaları, yıkarken uygun olmayan sabunlar kullanılması ve güneş ışığına aşırı maruz kalmaları gibi durumlar parmaklarda nem kaybını artıracağından, kurumaya bağlı olarak parmak derisinde soyulmaların görülmesine neden olabilir.

Nem kaybına bağlı olarak parmak derisinde soyulmaların engellenebilmesi için öncelikle cildi kurutan faktörlerden uzak durulması gerekir. Bu amaçla kış aylarında eldiven giyilmesi, cildi kurutmayan sabunlar kullanılması, kış aylarında ellerin ılık su ile yıkanması gibi önlemler parmak soyulmasının engellenmesinde etkilidir. Bunun yanında cilt tipi için uygun nemlendirici ürünlerin kullanılması da gerekir. Birçok cilt bakım ürününün yapısında da bulunan ve cildi nemlendirici-besleyici özellikleri bulunan vazelin bu amaçla diğer cilt bakım ürünleri yanında uygun fiyatlı bir seçenek olarak cilt bakımında kullanılabilir.

Parmak derisinin soyulmasına neden olan durumlardan birisi de mantar enfeksiyonlarıdır. İyi kurutulmayan ve sık terleyen ellerde daha sık görülen mantarlar, özellikle nemli kalan parmak aralarında çoğalırlar. Parmak aralarında kaşıntı, kızarıklık ve yanma gibi belirtiler veren mantar ayrıca parmak derisinde soyulmalara da neden olabilir. Özellikle hava almayan ayakkabı seçimi, emici olmayan çorapların giyilmesi, aynı çorabın veya ayakkabının uzun süreli kullanımı, ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşılması gibi durumlarda mantar enfeksiyonları ayaklarda çok kolay şekilde ortaya çıkabilir ve bu şekilde ayak parmaklarında da deri soyulması meydana gelebilir.

Mantara bağlı parmak derisi soyulmalarında korunabilmek içinse eller öncelikle kuru tutulmalıdır. Ayrıca ayak gibi farklı bir organda mantar enfeksiyonu varsa, bu bölgelere çıplak elle temas edilmemeli ya da temas sonucunda eller dezenfekte edilmelidir. Bu önlemlerin haricinde parmak aralarındaki mantar enfeksiyonlarının iyileşebilmesi içinse doktor kontrolünde antifungal kremler veya ilaçlar kullanılabilir.

El dermatiti gibi cilt rahatsızlıkları da parmaklarda soyulmalara neden olan faktörler arasında yer alır. Genetik faktörlerin yanında alerjik durumlar da cilt rahatsızlıklarının ortaya çıkmasında etkilidir. Parmak derisi soyulmalarının engellenmesi içinse öncelikle bir dermatolog tarafından yapılan muayene ile cilt rahatsızlığının tespit edilmesi gerekir. Yapılan muayenenin ardından da doktorun tavsiye edeceği ilaç, merhem ve sprey gibi ilaçların düzenli şekilde kullanılması ile ilgili cilt rahatsızlığı ve bu rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkan parmak derisi soyulmaları da önlenebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.