Osteoporoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır


Osteoporoz

Otuzlu yaşların ortalarına ulaştıktan sonra, kemikleriniz içerdiği kalsiyumu kademeli olarak yitirecektir. Menopoza girildiğinde östrojen düzeylerinde meydana gelen azalma ile bu süreç daha da hızlanacaktır. Bu durumda kaba bir hesapla, 70li yaşlara ulaşmış kadınların üçte birinde osteoporoz oluşur ve bir başka deyişle bu kadınların kemikleri daha kırılgan hale gelmiştir. Ancak, osteoporozun sessizce ilerleyen bir hastalık olduğunu pek az kişi bilir.

Osteoporoz, çoğu kez, bir kemik kırığı tespit edildikten sonra yapılan araştırmalarda ortaya çıkmaktadır. Endüstrileşmiş ülkelerde, her üç dakikada bir, bir kişinin osteoporoza bağlı bir kemik kırığıyla karşı karşıya kaldığı tahmin edilmektedir. Yaşlı insanların dörtte biri osteoporoza bağlı kalça kırıkları nedeniyle ölmektedir.

Kemik kütlesi kaybedildikten sonra, bu kaybı telafi etmek mümkün olmadığı için, günümüzde osteoporozun maalesef hiçbir tedavisi bulunmamaktadır. Tek çözüm, bu hastalıktan korunmaktır. Osteoporozdan korunmak için alınacak önlemler aşağıda sıralanmıştır.

Kemik Erimesini (Osteoporoz) Nasıl Engellenir?

■ Sigara kullanmayı bırakınız.
■ Kalsiyumdan zengin yiyeceklerden bolca tüketiniz: peynir, yoğurt, kılçıklarıyla birlikte konserve balık, süt ve yeşil yapraklı sebzeler.
■ Düzenli olarak ağırlığa karşı kuvvet uygulama esasına dayanan egzersizler yapınız: yürümek, koşmak ve ağırlıklarla çalışmak gibi.
■ Çay, kahve, alkol tüketiminizi sınırlayınız; hatta hiç kullanmayınız.
■ Güneş ışığından mümkün olduğunca çok faydalanmaya çalışınız. Zira güneş ışığı sayesinde vücudumuzda D vitamini sentezlenmekte ve bu vitamin de vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun emilmesini sağlamaktadır.
■ Hormon replasman tedavisi almak konusunu düşününüz. Menopoz döneminin başlangıcından itibaren düzenli ve sürekli olarak bu tedaviyi aldığ iniz takdirde, kemik kaybı bir dereceye kadar engelleneceği için osteoporoz geliştirme riskinizi de azaltacaktır.

Bu önlemler, özellikle ostoeporoz açısından yüksek risk taşıyan kadınlar için çok önemlidir. Özellikle, erken menopoz girmiş, her iki yumurtalığı birden alınmış, uzun süredir kortikosteroid adı verilen ilaçlarla tedavi gören, yeme bozukluğu sorunu yaşayan, kendisine düşük-kalsiyum diyeti uygulanmakta olan veya çok az egzersiz yapan kadınların bu uyarıları dikkate alması gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.