Obezite Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde giderek yaygınlaşan hastalıklar arasında yer alan obezitenin en önemli nedenleri arasında sağlıksız, düzensiz beslenme ve hareketsizlik yer alır.

Beslenme sadece karın doyurmak değildir. İnsanların büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğeleri alınmalıdır. Yaş, boy, cinsiyet, genetik, hastalık durumu, günlük yaşam düzeni gibi kriterler beslenmeyi kişiye özgü bir hale getirmektedir. Beslenme düzenini oturtamayan, uzun süre sağlıksız ve fazla kalori alan, bunun yanında da hareketsiz hayat süren kişilerde görülen sonuç obezitedir.

Genel olarak obezite, bedendeki yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının artmasıdır. Bu durum sonucunda boy uzunluğuna göre vücut ağırlığı istenenin üzerine çıkar. Bu artışı kontrol altına almak için öncelikle obezite düzeyi değerlendirilmelidir.

Obezite Nasıl Anlaşılır?

Obeziteyi belirlemek için pratik olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırma ölçüleri baz alınır. Bu sınıflandırmada Beden Kitle İndeksi (BKİ) hesaplanır. BKİ kişinin kilogram cinsinden vücut ağırlığının metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. (BKİ:kg/m2)

Elde edilen bu sonuca göre:

< 18.50: Zayıf (düşük kilolu)

18.50-24.99: Normal Kilolu

25.00-29.99: Hafif Şişman, Fazla Kilolu

30.00-34.99: 1. Derece Obez

35.00-39.99: 2. Derece Obez

40.00-> 40.00: 3. Derece Obez, İleri Derece Obez, Morbid (ölümcül) Obez şeklinde değerlendirme yapılır.

Bölgesel yağ dağılımı genetik olarak cinsiyete göre farklılık gösterir. Yağlanmanın daha çok vücudun üst kısmında toplanması Android Tipi (elma tip), vücudun alt kısmında toplanması ise Jenoid Tip (armut tip) olarak değerlendirilir.

Obezitenin değerlendirilmesi sırasında kullanılabilecek yöntemlerden biri de bel/kalça oranıdır. Cm cinsinden ölçülen bel ve kalça oranlarının bölünmesi ile hesaplanır. Kadınlarda 0,85’ten erkeklerde ise 1.0’den fazla olması obezite olarak kabul edilir. Tek başına bel çevresinin kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm üzerinde olması hastalık riski ile ilişkilendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu