Nasıl Koku Alırız


Ağız Kokusu

Burun hem koklama hem de solunum organımızdır. Ağzımızın üzerinde bir nöbetçi gibi durur. Yiyeceklerimizin, içeceklerimizin kokusunu alarak bozuk olup olmadıklarını bize haber verir. Ayrıca hava alıp vermemizi sağlar.

Burnumuz kemik ile kıkırdaktan yapılmıştır. Burun boşluğunun tavanını kalbur kemiği tabanını da damak kemiği meydana getirir. Boşluğu için sümüksü bir zarla kaplıdır. Bu zarın altında ağ biçiminde incecik kan damarları vardır. Bu damarlarda ki kan içimize çektiğimiz havanın akciğerlere gitmeden önce ısınmasını sağlar. Burun boşluğunun tavan kesiminde ki zarın altında da koku alması sinirlerinin uçları bulunur.

Bu sinirler koku alma hücrelerine bağlıdır. Burnumuzun içinde tüp ya da salkım biçiminde bir takım bezler vardır. Bunların salgıladığı sıvıya sümük denir. Sümük burnumuzun hep nemli kalmasını sağlar. Havayla burnumuza giren tozların kirlerin daha ileriye gitmelerini önler. Burnumuz kuruyacak olursa koku alma yeteneği de kaybolur. Çünkü koku duyabilmemiz için koku maddelerinin burun sıvısı içinde erimesi gerekir.

Kokulu maddeler çevreye bir takım koku maddecikleri yayarlar. Bu koku maddeleri biz soluk alırken havayla birlikte burnumuza girer. Burnumuzun koku alma bölgesinde ki nemli zara çarptıktan sonra buradaki sıvının içinde erirler böylece koku alma hücrelerinin kılları uyarılmış olur. Koklama sinirleri de bu uyartıyı beynimize götürürler. Böylece de biz kokuyu almış oluyoruz.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.