Miyop ve Hipermetrop Nedir? Miyop ve Hipermetrop Aralarındaki Fark Nelerdir?


Miyop ve Hipermetrop yaygın görülen göz rahatsızlıklarıdırMiyop, bir kişinin yakın nesneleri açıkça görebildiği kısa görüşlülük olarak da bilinir, uzaktaki nesneler ise bulanık görünür. Öte yandan, uzun görüşlülük olarak da bilinen Hipermetrop, bir kişinin açıkça uzaktaki nesneleri görebileceği, ancak yakın nesnelerin bulanık ve normal görünmediği bir durumdur. Bu koşullar çok fazla TV izlemekten veya bilgisayar üzerinde çalışmaktan veya kitap okumaktan dolayı gerçekleşmez. Bunlar aslında doğum kusurlarıdır ve göz toplarının ve göz kürelerinin şekli yanlış olduğunda ortaya çıkar.

Miyop Nedir?

Miyop kalıtsal bir hastalıktır, bu da birisinin ebeveynlerinin de aynı bozukluğa sahip olması durumunda kısa görüşlülük (Miyop) rahatsızlığının olma olasılığının artması anlamına gelir. Buna ek olarak, kısa görüşlülük geliştirme tehdidi, çevre ile ilgili bazı ipuçlarından dolayı artabilir, örneğin güneş ışığına yeterince maruz kalmayan bir çocuk, ya da dışarı çıkıp dışarıda çok fazla zaman harcamayan birisinde de orataya çıkabilir. Ayrıca, cinsiyet, yaş faktörü, etnik özellikler ve vücudun biyolojik saati yani vücut ritimleri de Miyop gelişimini etkileyebilir. Bununla birlikte, kalıtsallıktan başka, her şey varsayımsaldır, çünkü bir ilişki kurmak için yeterli bilgi mevcut değildir.

Hipermetrop Nedir?

Diğer taraftan hipermetrop, uzun süredir görülen bir hastalıktır ve bu göz durumunun miyop’un tersi olduğu anlamına gelir. Hipermetrop rahatsızlığında, etraftaki öğeler bulanık görünürken, uzaktaki şeyler normal görünüyor. Bu, göz küresinin bu durumda çok kısa olmasından kaynaklanır, bu da içerideki ışığın retinanın gerisinde kalmasına neden olur, böylece yakındaki nesneler bulanık görülmektedir.

Hipermetrop bir dizi nedenden ötürü gelişebilir. Bunun nedenlerinden biri, bir kişinin çok kısa göz küresi ile doğmasıdır, bunun bir doğum kusuru olduğu anlamına gelir. Ancak, bazı durumlarda çocuk bir yetişkin olarak büyüdükçe, göz uzar ve böylece kusur kendi kendine düzeltilir. Bunun gerçekleşmediği durumlarda, kişinin yaşamının geri kalanında hipermetropiyle yaşamaktan başka bir seçeneği yoktur. Uzun görüşlülüğün geliştirilmesinin bir başka nedeni de, göz merceğinin ağrısız kas fonksiyonu nedeniyle göz merceğinin düşük yakınsak gücü olabilir. Böyle bir gelişme, yaş faktörü nedeniyle de ortaya çıkabilir, çünkü siliyer kaslar büyüyen yaşla birlikte daha da güçlenir. Nadir durumlarda hipermetrop, yüksek kan şekeri (diyabet) yanı sıra, göz retinada kan damarlarının bozulması nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Miyop ve Hipermetrop Arasındaki Fark

 • Miyop insanlar yakını net görür, uzağı bulanık görür.

 

 • Hipermetrop insanlar uzağı net görür, yakını bulanık görür.
 • Miyop, göz küresi çok uzun olduğunda ortaya çıkar, bu da gelen ışığın retinaya odaklanmasını engeller.

 

 • Hipermetrop, göz küresi çok kısa olduğunda ortaya çıkar, bu da gelen ışığın retinanın üzerine odaklanmasını engeller.

 

 • Yüksek Miyop Retina dekolmanı riskini artırır. Yüksek miyopi de katarakt  ve  glokom tehlikesini artırır. Katarakt bir göz merceğinin bulanıklaşmasıdır. Glokom, göz küresi içinde artan basınca neden olan, optik sinirlere zarar veren (optik sinir, retinadan beyne sinyaller taşır) bir dereceye kadar hastalıktır ve dereceli görme (dereceli gözlük kullanmak zorunda kalırsınız) kaybına neden olabilir.

 

 • Yüksek Hipermetrop tembel göze (ambliyopi) neden olur. Ayrıca Çocuklarda Şaşılık (Şaşılık) nedeni olabilir.

 

 • Eğitimli bir göz doktoru tarafından göz muayenesi ile teşhis edilebilir. Sınav görme keskinliği testini içerir, yani bir tablodaki şeyleri okumak. Ayrıca “retinoskop” ile ışık takibi yapılabilir.
 • Hipermetropinin tanısı, gözlenen semptomlara ve klinik bulgulara dayanmaktadır. Klinik belirtiler arasında görme keskinliği, kapak testi, göz kürelerinin muayenesi, göz kapakları ve kornea, geriye doğru çıkabilen lens muayenesi yer alır. Bu testlerin haricinde, göz küresinin antero-posterior uzunluğunu azaltan ultrasonografi veya biyometri taraması da kullanılabilir.

 

 • Miyop: Konkav lens göz gözlükleri veya düzeltici göz ameliyatı ile tedavi edilebilir.
 • Hipermetrop: Dışbükey lens göz gözlükleri veya düzeltici göz ameliyatı ile tedavi edilebilir.

 

 • Miyop Belirtileri: Yorgun ve gergin gözler, baş ağrısı, çatık kaşlar, şaılık, bulanık görme.
 • Hipermetrop Belirtileri: Daha çok, bulanık görme, baş ağrısı, yorgun ve gergin gözler. Ayrıca net görebilmek adına çok fazla göz kırparlar.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.