Mers virüsü nedir, mers nasıl bir hastalıktır?


Mers virüsü

Ebola virüsunun gündemde olduğu şu dönemde Hac ve Umre mevsimlerinde tekrar gündeme gelen MERS virüsü nedir? Mers, bir virüs hastalığıdır ve bulaşıcıdır. İlk defa Arabistan yarımadasında insanlara bulaştığı için Hac sezonunda tekrar gündeme geliyor. MERS kelimesinin açılımı Ortadoğu’da Görülen Hastalık demektir:

MERS VİRÜSÜ NEDİR?
İlk defa 2012 yılında rastlanan yeni bir corona virüs hastalığının adıdır. İlk defa Suudi Arabistan’da görüldüğü için Middle East Respiratory Syndrome ismi verilmiştir. Yani Ortadoğu Solunum Sendromu.

MERS VİRÜSÜ NASIL BİR HASTALIKTIR?
Bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalığa sebep olan virüs MERS-CoV’dur. Bu virüsün bulaştığı hastaların yaklaşık olarak yüzde 35-40’ı hayatını kaybediyor.

MERS VİRÜSÜ BULAŞMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Nefes darlığı, öksürük ve ateş en belirgin bulgular. Bununla birlikte zatürre ve ishalde bulunur. Hastalıkta yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç duyulur.

MERS HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Kesin bir tedavisi ya da aşısı henüz yoktur. Hastalar doktor gözetimi altında kalmalıdır. Ölümcül olmayan türleri taşıyan hastalar ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanarak, su başta olmak üzere bol sıvı tüketebilir.

MERS VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?
Mers virüsünün develerden ya da keçilerden insanlara geçtiği tahmin ediliyor. Mers’in temas yoluyla bulaştığı düşünülüyor. Bu yüzden kişisel temizliğe dikkat edilmeli, eller sık sık iyi bir dezenfektan ile yıkanmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.