Meme Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir? Tedavi ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?


Meme Kanseri
Meme Kanseri

Kanser, zamanla tümörleri geliştirdiği ve vücudun normal sağlıklı hücrelerini beslenme ve oksijen kaynağından yoksun bırakarak öldürmeye ve hedeflemeye başlayan hücrelerin kontrolsüz büyümesidir.

Günümüz dünyasında meme kanseri, en sık görülen kanser tiplerinden biridir. Çoğunlukla kadınlarda olur; Ancak, erkekler tamamen güvende değildir. meme kanseri insidanslarında, memeleri garip davranmaya başlar ve meydana gelen çoklu görünür / görünmeyen değişiklikler vardır.

Kanser ve Meme Kanseri Nedir ?

Hücrelerin kontrolden çıkarak çoğalmaları ve bulundukları bölgeden başka bir bölgeye sıçrayıp başka organlara yerleşerek orada çoğalmaya devam ederek kitle haline gelmelerine kanser denir.Meme Kanseri ise memeyi oluşturan dokulardan kaynaklanan kansere denmektedir.Memenin yapısı, süt üreten üniteler, sütü taşıyan kanallar ve destek dokusundan oluşur. Kanserin kaynaklandığı hücre grubuna göre de kanserin çesiti ve tipi belirlenmektedir.Örneğn;Duktal karsinom, lobüler karsinom gibi. En sık rastlanan meme kanseri,meme kanallarını döşeyen hücrelerden (invaziv duktal karsinom) kaynaklanmaktadır.

Meme kanserinin gerek hastanın gerekse yakınlarının sağlığı üzerinde fiziksel, sosyal ve ruhsal etkilerinin bulunması ve ilerleyen evrelerinde tedavi edilme şansının azalması; hastalığın erken evrede teşhis edilmesi için, memede görülen olası belirtilerin dikkate alınmasını ve herhangi bir şikayetle karşılaşıldığında zaman kaybedilmeden hekime başvurulmasını gerekli kılmaktadır. Meme kanserinin insan hayatı açısından taşıdığı riskler göz önüne alındığında; kendi kendine meme muayenesi yapılmasının, klinik meme muayenesi yapılmasının, mamografi çektirilmesinin ve gerekli görüldüğü hallerde de ultrasonografi ile manyetik rezonans gibi ilave tarama yöntemlerinin kullanılmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Meme kanserinin erken dönemde teşhis edilmesinde büyük önem taşıyan bu yöntemlerin uygun bir şekilde kullanımının, meme kanserinin tedavi olanağını yükseltmekle birlikte, bu hastalığa bağlı olarak görülen ölümlerin azaltılmasında da etkili olacağı düşünülmektedir.

Memelerde Kaşıntı ve Ağrı

Meme Kanseri

Meme kanseri gelişmeye başladığında, meme kısmı anormal davranır. Sürekli kaşıntı ve hassasiyet oluşur. Göğüste farklılık hissedebilirsiniz buna zaman zaman ağrı ve rahatsızlık eşlik edebilir. Kaşıntı zamanla şiddetli ve daha acı verici hale gelir ve hastaya ciddi rahatsızlık verebilir. Birkaç gün birden fazla nedenden ötürü göğüs ağrısı ve kaşıntı olabilir, ancak bu kalıcı hale geldiğinde ciddiye almalı ve bir uzmana danışmalısınız.

Sırt Problemleri

Meme kanserinin az bilinen bir diğer semptomları da sırt ağrılarıdır. Sırt kısmında ağrı veya arka bölümde kas şişmesi ve hassasiyet ile birlikte kramplar olabilir. Ağrı ve rahatsızlık genellikle omuzlarınızdaki üst arka kısımda zamanla şiddetlenir. Sırt problemi tek başına meme kanserinin bir belirtisi olmazken diğer belirtilerle beraber göründüğünde ciddiye almalı ve bir mamografi yaptırmalısınız.

Koltukaltlarında Tahriş

Tahriş

Koltuk altlarımız herhangi bir vücut rahatsızlığı nedeniyle iltihaplı lenf düğümleri içerebilir. Göğüsler kanserden muzdarip olduğunda, vücut şok durumundadır ve bu nedenle lenf düğümleri şişebilir ve iltihaplanır. Aynı şey meme kanseri durumunda da olur; koltuk altlarında ağrı ve rahatsızlık oluşur. Ayrıca lenf düğümlerinin inflamasyonu nedeniyle şiş ve iltihaplı hale gelirler.

Göğüs Bölgesindeki Renk Değişiklikleri

Meme kanserine bağlı göğüslerde ve çevresinde meydana gelen birçok değişiklik vardır. Göğüs derisi de çoklu değişiklikler gösterir; Göğüs derisinin görünümünde bir değişiklik olabilir – renk değişebilir. Meme uçları zaman zaman çok karanlık veya çok hafif olurlar ve diğer sağlıklı memeden farklı görünürler. Bazıları da göğüs cildinin kızarıklık ve alerjileri rahatsızlık nedeniyle tahriş olur. Uzun süreli renk değişimlerinde uzman doktora görünmeniz gerekebilir.

Meme Değişiklikleri

Meme kanserine bağlı olarak ortaya çıkan en yaygın ve en belirgin değişiklikler göğüslerdeki gözle görülür değişikliklerdir. Etkilenen memenin şekli veya yapısı değişebilir ve normal olandan çok farklı görünebilir. Ayrıca hamilelik olmadığında meme uçlarından olağandışı bir deşarj olabilir. Bazen meme uçlarının şekli ve görünümü değişir; Çok hassas hale gelebilirler. Bu değişiklikler, kanserli olan meme hücrelerinin yüksek oranda aktif hale gelmesi ve sürekli olarak değişime uğraması nedeniyle gerçekleşebilir. Ayrıca, bazı durumlarda meme uçlarının konumu tamamen değişebilir. Gelişmiş vakalarda etkilenen meme şekil olarak oval hale gelir ve genellikle bir yumru görünümü veya hissi vardır.

En Önemli Belirtileri

  • Memede veya koltukaltında ele gelen kitle (sertlik, şişlik)
  • Memebaşından akıntı (tek kanaldan kanlı veya şeffaf renkli)
  • Memebaşında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu
  • Memebaşı derisinde değişiklikler (soyulma, kabuklanma)
  • Meme cildinde yara veya kızarıklık
  • Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması (portakal kabuğu görünümü)
  • Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık

Meme Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Tedaviye başlama noktasında hastalığın önemli olan tespit edilen kitlenin evresidir. 1 cm’nin altındaki tümörlerde cerrahi, radyoterapi ve reseptör durumuna göre hormononoterapi yeterliyken daha ileri evrelerde tedaviye kemoterapi eklenmesi gerekebilir. Özellikle bazı hastalarda memenin korunması önem arz etmektedir. Meme korumada meme ve tümör büyüklüğü önemli olmakla birlikte büyük tümörlerde dahi meme korunabilmektedir.cerrahi müdahaleden önce kemoterapi tedavisi ile tümör küçültülebilir hatta kaybedilebilir.Deneyimli bir uzman ekiple başarılı sonuçlar alınabilir.

Genç Kadınlarda Meme Kanseri Riski

Tüm meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 3’ü 35 yaş altı kadınlarda görülür. Genç kadınlarda seyrek görülmekle birlikte; bu yaş grubunda görülen kanserler daha kötü seyirlidir. Özellikle çalışan kadınların çocuk sahibi olma yaşını geciktirmesinden dolayı, gebelik sırasında görülen meme kanseri oranının daha da artması beklenmektedir.

Meme Kanserini artıran riskler;

Ailede meme kanseri hikâyesi olması
Genetik ve çevresel faktörler
Başka bir hastalık nedeniyle göğüs bölgesini içeren ışın tedavisi uygulanması
Doğum kontrol hapı kullanılması
Geç yaşta anne olma isteği

Meme Kanserinden korunma yolları;

Günde 30 dakika yürüyüş yapın
Doğum kontrol haplarına dikkat edin mümkünse kullanmayın
Geç anne olmak fikrinden uzaklaşın
Yeşil ve kırmızı sebzeleri,meyveleri bolca tüketin
Sigaradan ve alkolden uzak durun
Kırmızı et tüketimini azaltın haftada en fazla 2 kere kırmızı et tüketin
Stres yapmayın stresli ortamlardan uzaklaşın
Kilonuza dikkat edin formunuzu koruyun…
Sık sık kendinizi el ile muayene edin periyodik doktor kontrolüne gidin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.