Meme Kanseri ve Asparajin Hakkında Bilgi


Meme Kanseri
Meme Kanseri

Göğüs kanseri tanısı yeterince kötü. Ancak metastatik meme kanseri olan kanser vücuda giren diğer organlara yayılırsa, bu korkutucu olabilir. Göğüs kanseri önlemeyi öğrenmek için hala çok şey var. Ancak araştırmacılar yeni bir ipucu bulduklarına inanıyorlar. Asparajin !

TopluBilgi olarak bu yazımızda meme kanseri ile ilgili çalışmalardan biri olan ve asparajin amino asidiyle ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşacağız.

Meme Kanserini Önlemede Yapılan Çalışma

Natural dergisinde yayınlanan çalışma aslında insanlar üzerinde değil deney fareleri üzerinde yapılmış olan bir çalışmadır. Bu sıçanlardan en agresif meme kanseri türlerinden biri olan üçlü negatif meme kanseri çünkü oldukça hızlı yayılan bir meme kanseri türüdür.

Üçlü negatif meme kanseri genelde göğüs kanseri tümörlerinde yaygın olarak bulunan reseptörlere sahip olmadığından dolayı bu tür kanserlerin tedavisine yönelik uygulamaların etkili olmasını zorlaştırmaktadır. Eğer bu hücreler öldürülmezse, vücudun diğer bölgelerine saldırabilirler. Araştırma ekibi, kanserli meme hücrelerinde tam olarak ne olduğunu merak ediyordu. Eğer kanserli hücrelerin diğer hangi hücrelerle etkileşime girdiği bilinirse savaşmak daha kolay olur.

Araştırmaların sonucu bizi asparjin maddesine yönlendirdi. Vücuttaki asparagin, ilaçlar ya da gıda yoluyla azaltıldığında, kanserli hücreler çok daha az yayılır. Sınırlandırıcı asparagin, tümörleri ilk etapta şekillendirmeyi durdurmadığı halde (bu nedenle orijinal göğüs kanseri önlemesine yardımcı olmamıştır), göğsünden ve vücudun diğer bölgelerine gitme ihtimalini azaltmıştır.

Diğer bir deyişle: Diyetinizi değiştirmeniz göğüs kanseri önlemede büyük bir etkisi olabilir ve zaten teşhis konmuş insanlar için hastalığın yayılmasını azaltabilir. Çalışma hayvanlar üzerinde iken insanlarda tekrarlanmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, özellikle de üçlü negatif meme kanseri olan, daha sınırlı tedavi seçeneğine sahip hastalar için umut verici bir haber.

Asparjin Nedir?

Bu çalışmadaki kilit oyuncu asparagin. Daha önce hiç duymadınız mı? Asparajin çok gerekli olmayan bir amino asittir; Aslında, gezegen üzerindeki en yaygın 20 doğal amino asittir. Vücudumuz proteinleri bir yapı taşı olarak kullanır ve bir amino asidi diğerine dönüştürerek hücrelerin istedikleri şekilde çalışmasını sağlar.

Bu bölüm önemlidir; çünkü araştırmanın önerdiğine göre asparajin memedeki kanserli hücrelere kan dolaşımıyla diğer tümörlerin geliştiği organlara geçebilen bir forma dönüşür. Asparagin ile ilgili zor kısım mı? Çok gıdalar var.

Yani Asparjin meme kanserindeki tümörün diğer organlara yayılmasına neden oluyor.

Asparjin İçeriği Yoğun Olan Besinler

  • Süt ve yumurta
  • Kesilmiş sütün suyu
  • Sığır eti
  • Kümes hayvanları
  • Deniz ürünleri
  • Patates
  • Fındık ve tohumlar
  • Soya ürünleri
  • Tüm tahıllar
  • Kuşkonmaz

Meme Kanseri ve Asparjin Üzerine Son Düşünceler

Farelerde yapılan umut verici bir çalışma, birçok gıdada bulunan bir amino asit olan asparjin’in engellenmesinin göğüs kanseri hücrelerinin vücudun diğer bölgelerine yayılımını yavaşlatabileceğini buldu.

Asparjaminin sınırlandırılması kanser hücrelerinin oluşumunu engellemedi, ancak vücuda metastaz yapacak veya organlara yolculuk yapmalarını ve orada kanserli tümörler oluşturmasını daha da zorlaştırdı.

Asparjin, dünyadaki en yaygın amino asitlerden biridir ve çoğu gıdada bulunur; bu da ortadan kaldırılması imkansız hale getirir.

Çalışma sonuçlarının insanlarda tekrarlanması gerekiyor, ancak yine de gıdaların meme kanseri önleme ve metastazını nasıl etkileyebileceği konusunda heyecan verici bir adım öne sürülüyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.