Korona Virüsü Atlatan Kişi Tekrar Virüs Kapabilir Mi?


Koronavirüs

Covid19 hastalığına yakalanıp iyileşen kişi bütün riskten kurtuluyor mu? Tekrar Korona Virüse yakalanma şansı var mı? Bilim adamlarının konu hakkındaki fikirleri yazımızda.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından 3 ay gibi kısa bir sürede bütün Dünya’ya yayılan yeni tip Korona Virüsü hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Şu ana kadar Dünya genelinde 1.400.000’i aşkın vaka ve 75.000’i aşkın vefat eden insan bulunuyor. Dünya çapında alınan bütün tedbirlere rağmen virüsün hızı durdurulamadı. Resmi verilere göre her gün 100.000e yakın kişiye bulaştığı açıklanan Corona Virüs’ün ülkemizde de hızla yayılmaya devam ettiği biliniyor. 34109 vaka ve 725 vefat sayısına ulaşılan ülkemizde vaka ve vefatlarının birçoğu İstanbul’da bulunuyor.

Günden güne hayatımızın bir parçası haline gelen Covid19 hastalığı hakkında hala cevabını bilmediğimiz birçok endişe verici soru bulunuyor. Bu sorulardan en önemlisi belki de bir insana 2 kez bulaşıp bulaşamadığı. Yani virüse yakalanıp hastalığı tamamen atlatan bir insana Korona Virüsü tekrar bulaşabiliyor mu? Hastalığı geçiren kişinin vücudu bağışıklık kazanabiliyor mu?

Uzmanlar Ne Diyor?

Korona Virüs’ün yayılmaya ve duyulmaya ilk başladığı zamanlar bilim adamlarının ortak fikri bir canlıya Korona Virüsün iki defa bulaşmasının çok zor olduğu yönündeydi. Ancak şubat ayında Japonya’da virüse yakalanıp hastalığı atlatan bir kadının tekrar virüse yakalandığı açıklanınca soru işaretleri artmaya başladı. Bilim adamları hasta kadının virüsü hiç atlatmamış olabileceğini yani negatif çıkan test sonucunun yanlış olabileceği üzerinde durdu. Bir diğer ihtimal olarak ise kadının sadece bir istisna olabileceği üzerinde duruldu. Ancak araştırmalar sürdükçe virüsün aynı insana birden fazla kez bulaşabileceği yönünde görüşler değişmeye başladı. Örneğin Tükiye’de Tedavilerine yoğun bakımda devam edilen Covid19 hastalarıyla ilgilenen Türk doktorlar Prof. Dr. Hasan Koçoğlu ve Doç. Dr. Ahmet Selim Özkan’ın açıklamalarına göre; virüsün aynı bünyede tekrar enjekte olup olmaması başta alınan viral yüke bağlı. Yani hastanın ilk virüse yakalandığı sırada vücuda giren virüs sayısı hastanın Korona Virüse tekrar yakalanıp yakalanmayacağında önemli rol oynuyor. Virüsün vücuda ilk enjekte olduğundaki miktarı arttıkça hastanın ilerde tekrar virüse kapılma ihtimali artıyor.

6 Nisan’da Güney Kore’den Gelen Şok Haber

Tıp dünyasının hala kesin cevabını bulamadığı Korona Virüs aynı kişiye birden çok kez bulaşabiliyor mu sorusunu çok yakından ilgilendiren bir haber dün akşam saatlerinde Güney Kore’den geldi. Güney Koreli yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Covid19 hastalığına yakalanıp, virüsü vücutlarından tamamen atan ve testlerinin negatif çıkmasıyla taburcu edilen tam 51 hastada yapılan testler sonucu tekrardan Korona Virüs çıktığı tespit edildi. Bilim dünyasında şok etkisi yaratan bu haber başka bir soru işareti daha doğurdu.

Virüs hastalığı geçiren kişilerin vücuduna tekrar enjekte mi oldu yoksa hücrelerde gizlenerek bir süre sonra yeniden mi etkinleşti? Bu sorunun cevabı bir süre daha bulunamayacak gibi dursa da Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (KCDC) virüslerin insan hücrelerinde gizlenip daha sonra tekrar aktifleşmesinin daha ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.