Korona Virüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar


Koronavirüs

Korona Virüsü hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Doğru bilgilere nereden ulaşabiliriz? Korona virüsü hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda.

Dünya Korona Virüs salgınıyla çalkalanıyor. Bugün (6 Nisan 2020) itibariyle Dünya genelinde pozitif vaka sayısı 1 milyon 300 bini aşmış durumda. Ülkemizde ise bugün açıklanan verilere göre 30 bin kişiye bu virüs bulaşmış ve ne yazık ki 649 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Salgın Türkiye gündemine geldiği günden beri her yerde uzman olan, olmayan herkes tarafından bir şeyler söyleniyor. Ortalıkta yoğun bir biçimde bilgi kirliliği mevcut. Yetkililer ve uzmanlar dışında kimseye itibar edilmemesi ısrarla söylense de özellikle sosyal medyada konuyla ilgili birçok yanlış bilgi dolaşıyor.

Doğru Bilgilere Nereden Ulaşabiliriz?

Öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 14 kuralı hepimiz iyice öğreneceğiz ve bunları uygulayacağız. Ayrıca Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili bir internet sitesi açtı. Bu siteye yazımızın alt kısmından ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili merak ettiğimiz birçok sorunun cevabını da buradan bulabilirsiniz. Ayrıca Bakanlık konunun uzmanlarından oluşan bir bilim kurulu oluşturdu. Her gün çeşitli televizyon kanallarında üyeler çıkıp halkı bilgilendirmekte. Bilim kurulu üyelerinin çıktığı TV programlarından da doğru bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz.

Nedir Bu Doğru Bilinen Yanlışlar?

Bizler de bu yazımızda sizin için sosyal medya vb. yerlerde dolaşan bazı yanlış bilgileri uzmanlardan araştırıp derledik.

Bilgi: Koronavirüs boğazda yaşar. O yüzden ağzımızı tuzlu su, sirke veya alkol ile gargara yaparsak iyi gelir. Doğru mudur?

Yanlış. Virüsler girdikleri organının mukozasında yapışıp kalmaz, direk hücrenin içine girerler. Bu sebeple böyle bir uygulama virüslerde değil bakterilerde işe yarayabilir. Virüsü bu şekilde öldüremeyiz. Bol su içerek, düzenli ve doğru beslenerek ve uyku düzenimize dikkat ederek bağışıklığımızı yüksek tutmamızın çok daha fazla yararı olacaktır.

Bilgi: Yaz aylarında sivrisinekler çoğalacağı için virüsü taşıyacağı için virüs yayılımı çoğalacak.

Yanlış.  Covid 19 virüsü damlacık yoluyla bulaşan bir virüs. Sivrisinekler kan yoluyla yayılımda etkili olduğu için bu bilginin de tamamen uydurma bir bilgi olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgi: Yaz gelince hava ısınacağı için salgın kendiliğinden bitecek.

Bu konuda ise şu an için net bir bilgi olmamasının yanında bilim insanları arasında farklı görüşler mevcut. Hemfikir olunan konu ise yazın yayılımın azalacağı. Ayrıca aşağıdaki bağlantıya tıklayarak konuyla ilgili yazımıza göz atıp detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bilgi: Nefesimizi 10 saniye tutabiliyorsak bu hastalığa yakalanmamışız demektir. Bu şekilde evde test yapabilir miyiz?

Tamamen Yanlış. Böyle bir test bize koronavirüsle ilgili en ufak bir ipucu vermeyecektir. Aksine nefesini tutabilen kişilerin kendilerini iyi hissedip rahat davranarak virüsü yayma riskini doğurur.Bu sebeple çok tehlikeli bir yanlıştır.

Bilgi: Normal hastalıklardan her yıl milyonlarca insan ölüyor. O halde bu virüs onlardan daha tehlikeli değildir. Doğru mudur?

Evet, çeşitli hastalıklardan milyonlarca insan hayatını kaybetmekte ancak burada bir pandemi söz konusudur. Kalp krizinden veya kanserden ölen insanlar bu hastalıklarını başkalarına bulaştırmazlar. Bu virüs ise insandan insana bulaştığı için milyarlarca insanı etkileme kapasitesine sahiptir. Korona virüsün tehlikeli olmasının ve tedbirleri uygulamamızın nedeni budur.

Bilgi: Sıcak banyo yapmak, fön makinesini vücudumuza tutmak virüsü öldürür. Doğru mudur?

Yanlış. Covid 19 virüsünün sıcağa karşı dayanıksız olduğunu biliyoruz ancak bu sıcaklığı bu şekilde üreterek virüsü öldüremeyiz. 60 santigrat derece yarım saat kendimizi yıkarsak virüs ancak ölebilir. Bu ise uygulanabilecek bir yöntem değildir.

Son olarak şunu da belirtmek gerekirse sarımsak, antibakteriyel bir besindir, evet ancak sarımsak yiyerek virüsü öldüremeyiz.Sadece bağışıklık sistemimize olumlu bir katkısı olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.