Köpekler Kanseri Fark Edebilir Mi?


Kanser
Kanser

Köpekler çok hassas bir koku alma duyusuna sahiptir. Kanser de dahil olmak üzere bazı hastalıkları koklayabildiği için, tıp dünyasında faydalı olabilir. Güçlü burunları, bir kişinin vücudundaki veya vücut sıvılarındaki virüsleri, bakterileri ve kanser belirtilerini tespit edebilir. İnsanların tenini, vücut sıvılarını veya nefesini koklayarak kolon kanseri, prostat kanseri ve meme kanseri saptayabilirler.

Bu yazımızda, köpeklerin farklı kanser türlerini koklama ve teşhis etme yeteneklerinin ve tıp uzmanlarının durumu teşhis etmede köpekleri nasıl kullanabileceğinin kanıtlarına bakacağız.

Köpekler Kanser Kokusunu Alabilir Mi?

Araştırmalar, köpeklerin insanlarda birçok kanser türünü tespit edebildiğini göstermektedir. Diğer birçok hastalık gibi, kanser de kişinin vücudunda ve bedensel salgılarında belirli izler veya kokular bırakır. Kanser hücreleri veya kanserden etkilenen sağlıklı hücreler bu kokuları üretir.

Uzmanlar köpek burnunun, koku molekülü tespit eden tıbbi cihazlardan 10 bin kat hassas olduğuna dikkat çekiyor. Bu hassasiyet sonucunda kanser türüne bağlı olarak, köpekler cilt, nefes, idrar, dışkı ve ter ile oluşan kokuları tespit edebilir ve hastalık durumunda sahibini uyarabilir.

Bir Köpek Hangi Kanser Türlerini Fark Edebilir?

Araştırmalar köpeklerin birçok kanser türünü tespit edebildiğini göstermiştir. Örneğin, BMJ Case Reports‘da yayınlanan bir vaka çalışması köpeğin, 75 yaşındaki adamın kulağının arkasındaki lezyonu ısrarla yalamasından sonra doktora nasıl gittiğini açıklamaktadır. Doktor tanı testleri yaptı ve malign melanom olduğunu doğruladı.

Hiç kimse bu köpeği spesifik olarak kanseri saptamak için eğitmemiş olsa da, araştırmaların çoğu köpeklerin belirli kanser türlerini fark ettiğini gösterir.

Köpekler ayrıca akciğer kanserini bir kişinin nefesinden algılayabilir. Yapılan bir çalışma, eğitimli bir köpeğin, akciğer kanseri olan ve olmayan insanların nefesini ayırt etmede çok yüksek bir doğruluk oranına sahip olduğunu buldu. Ayrıca yumurtalık kanserini kan örneklerinden ve prostat kanserini bir kişinin idrarını koklayarak tespit edebiliyorlar.

Köpekler Kanser Araştırmasında ve Tanısında Kullanılıyor Mu?

Köpeklerin kanseri tespit edebilmesi gerçeği insanlar için önemli yararlar sağlar. Araştırmacılar şu anda kanser tanısı ve takibinde özel olarak eğitilmiş tıbbi tespit köpekleri kullanma olasılığını araştırıyorlar. Köpeklerin kanseri tespiti, insanlar için potansiyel olarak daha az yan etkiye sahip basit, invazif olmayan bir işlemdir. Bununla birlikte, bu yöntemi klinik olarak uygulayabilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.