Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?


Birçok kişi dişçiye gitmekten çekinir. Kanal tedavisi ise en çok endişe uyandıran diş tedavi uygulamaları arasında ilk sıralarda yer alır. Ancak bu tedavi çürük ya da travmaya bağlı olarak dişte meydana gelen iltihaplanmanın giderilmesinde ve dişin sağlığına kavuşarak kaybedilmesinin önlenmesinde çok etkilidir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Pulpa tabakası dişin en içteki tabakasıdır ve sinirler ile kan damarları burada bulunur. Diş çürükleri ve enfeksiyonlar pulpaya ulaştıklarında, sinirlerin uyarılması ile birlikte şiddetli ağrılar meydana gelir. Enfeksiyonun bu tabakaya ulaşmış olması ayrıca sinir ve damarları da etkiler ve dişin tedavisi için bu tabakada yer alan enfekte sinirlerin, damarların ve mikroorganizmaların temizlenerek dişten çıkartılması gerekir. Kanal tedavisi de pulpaya ulaşılıp diş kökündeki sinirlerin ve mikroorganizmaların temizlendiği bir tedavi yöntemidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisine başlanırken öncelikle hastanın ağrı duymaması için lokal anestezi yapılarak diş uyuşturulur. Dişin uyuşması tamamlandığında mine ve dentin tabakalarındaki çürükler tamamen temizlenir. Çürükler temizlendikten sonra dişin özüne, pulpa tabakasına ulaşılır. Elektronik aletlerin yardımıyla kök kanalında hangi mesafede çalışma yapılacağı tespit edilir ve yapılan tespitin teyit edilmesi için dişin röntgeni çekilir.

Çalışma alanı belirlendikten sonra kök kanalında enfeksiyon oluşmuş dentin tabakaları dönen özel aletler yardımıyla temizlenerek dişten uzaklaştırılır. Bu işlem sırasında bazı özel dezenfektanlar kullanılarak kök kanalındaki mikroorganizmalar da yok edilir. Kök kanalındaki sinir ve mikroorganizmalar temizlendikten sonra kanal ucuna kadar özel bir dolgu malzemesi doldurularak kanal kapatılır. Son olarak dişe normal şekilde dolgu yapılarak tedavi sonlandırılır.

Kanal tedavisi eğer diş canlıysa tek seansta, diş canlılığını kaybetmiş ise de iki seansta tamamlanır. Dişin tekrar enfeksiyon kapmaması için özel önlemler alınır ve mümkünse tedavi tek seansta bitirilmeye çalışılır. Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişte birkaç gün ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Ancak bu durum birkaç gün sonra iyileşir ve ağrılar ortadan kaybolur. Kanal tedavisi yapılan diş fonksiyonel olarak kullanılabilir ve ağız sağlığına dikkat edildiği sürece bu dişte herhangi bir problem meydana gelmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.