Kawasaki Hastalığı Nedir?


Kawasaki

Kawasaki hastalığı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan, çocuklarda görülen yüksek ve de uzayan ateşle seyreden döküntülü bir hastalıktır. Kawasaki hastalığı ilk olarak Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanmıştır.

Kawasaki hastalığı özellikle beş yaş altı çocuklarda üç günden uzun süren ateş, döküntü, ağız içinde, dilde ve gözlerde kızarıklık ile kendisini gösteren bir çocuk hastalığıdır. Tedavi edilmezse uzun süreli kalp komplikasyonlarına sebebiyet verebilen önemli bir rahatsızlıktır, tedavi edildiğinde ise birçok çocukta herhangi bir kalıcı hasara neden olmaz.

Hastalığın neden görüldüğü tam olarak bilinememektedir. Ailesel yatkınlık, virüsler ve maruz kalınan kimyasallar gibi çevresel faktörlerin hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülüyor. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde daha sık görülmektedir. Son yıllarda elde edilen bilgilere göre mevsimlerinde bu durumun üzerinde etkisi vardır. Özellikle ilkbahar ve kış mevsimi başlangıçlarında hastalık daha sık ortaya çıkıyor.

Kawasaki hastalığının belirtileri nelerdir?

  • 3 günden uzun süren ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen yüksek ateş kawasaki hastalığının en önemli belirtilerinden biridir.
  • Akıntı olmadan gözlerde ortaya çıkan kızarıklık, tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar, göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık kawasaki hastalığının belirtileri arasında gösteriliyor.
  • Eklem ağrısı, ishal, kusma, karın ağrısı, el ve ayak derisinin soyulması gibi belirtiler hastalığın ikinci dönem belirtilerindendir.

Kawasaki hastalığı tedavi edilmese de hastanın durumu 2 hafta içinde düzelmiş görünür, fakat hastalığın bu fazı aldatıcıdır. Bu noktada hastalık, kalbe kan akımını sağlayan ve kalbin kendisini besleyen damarları etkilemeye başlar. Hastanın kalp atım hızı artabilir veya düzensizleşebilir. Koroner arterlerde enflamasyon olabilir, anevrizma (damarda baloncuk oluşması) gelişebilir ve bu anevrizma tıkanır veya patlar ise hastanın yaşamını tehdit edebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elektrik motoru nedir? Nasıl çalışır?

Kawasaki hastalığı kimlerde görülür?

  • Hastalık genellikle 5 yaş altında çocuklarda görülür.
  • Çok nadir olarak 8 yaş üstü çocuklarda da görülür. Erişkinlerde görülmez.
  • Erkeklerde kızlara göre daha çok görülen bir hastalıktır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.