Katarakt Nedir? Katarakt Hakkında Bilmeniz Gerekenler


katarakt

Katarakt, gözün içerisinde bulunan ve net görmesini sağlayan doğal merceğin yaşa bağlı olarak saydamlığını kaybetmesi ile oluşur. Kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren bir sağlık sorunudur. İleri yaşlarda sıklıkla görülen rahatsızlık, genellikle 55 ila 60 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır.

Halk arasında göz perdesi olarak da bilinen katarakt, gözlerin yaralanması, sistemik hastalıklar, uyuşturucu madde kullanımı, obezite, yüksek tansiyon, uzun süre kortizonlu ilaç kullanma veya diyabete bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Hastalarının çoğunluğunda iki göz de etkilenir, ama genellikle görme kaybı bir gözde diğerine göre daha fazla olur.

Katarakt, renklerin daha solgun ve daha az keskin olmasına neden olur. Bundan dolayı gazete ve kitap okumak, televizyon izlemek veya araç kullanmak güçleşir. Rahatsızlığın neden olduğu şikayetler arasında; gözlük numaralarının sıkça değişmesi, göz yorgunluğu, baş ağrısı, buğulu veya puslu görme, renklerin soluk görülmesi, karanlıkta görememe, parlak nesnelerin etrafında hale görülmesi, derinlik hissinin kaybı, gözlerde kamaşma ve aydınlıkta görme güçlüğü, tek gözle bakıldığında çift görme bulunmaktadır.

Katarakt Çeşitleri Nelerdir?

•    Yaşlılığa Bağlı Katarakt: Toplumda en yaygın görülen ve yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkar. Şikayetler genellikle yaşın ilerlemesiyle artış gösterir. 50 ila 59 yaş aralığındaki kişilerin yaklaşık olarak %50’sinde, 80 yaş ve üzerindeki kişilerin ise hemen hepsinde hafif şiddette de olsa katarakt görülür.
•    Konjenital (Doğumsal) Katarakt: Her iki bin bebekten birinde görülür. Yeni doğanlarda görülen konjenital katarakt, bebeklerin göz bebeği renklerinin farklı olması veya şaşılık şeklinde görülür. Bebeğin görüşünü etkiliyorsa mutlaka en kısa zamanda ameliyat edilmelidir. Ancak ameliyatlarında gözün fiziksel gelişimi tamamlanmadığı için lens implantasyonu yapılamaz.
•    Sekonder Katarakt: Önceden katarakt operasyonu geçirmiş kişilerde görülür. Genellikle lensin arkasında bulunan kapsülün işlevini yitirmesinde kaynaklanır. Sıklıkla cerrahi komplikasyondan kaynaklanmasına rağmen diyabet, üveit ve romatizmal hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.
•    Travmatik Katarakt: Göz travmalarına bağlı olarak oluşur. Genellikle delici nitelikte sivri objelerin göze batmasıyla gelişir.

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle oftalmoskop ile göz muayenesi yapılır. Oftalmoskop yoğun bir ışık ile hekimin, göz içini ayrıntılı olarak görmesini mümkün kılar. Rahatsızlığın tek tedavisi ameliyattır. İlaç veya gözlükle tedavisi mümkün değildir. Kataraktın ilk evrelerinde gözlük kullanımı ile günlük işlerin yapılması sırasında oluşan şikayetler azaltabilir, ancak ilerlemiş vakalarda tek seçenek ameliyattır. Ameliyat günümüzün modern teknikleri ile iğnesiz, narkozsuz ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilerek, hasta aynı gün eve dönebilmektedir.

Göz çevresi, lokal anestezi ile uyuşturulur ve 2 ile 3 mm. gibi küçük bir tünel kesi oluşturulur. Fakoemülsifikasyon cerrahisi ile yapılan ameliyatlar lazer operasyonu olarak da bilinir. Görme kusuruna yol açan mercek parçalanır ve ardından bu parçalar aspire edilerek gözden uzaklaştırılır. Ardından göze yapay monofokal ya da multifokal lens yerleştirilerek operasyon tamamlanır. Operasyon yaklaşık yarım saat sürer ve hastaya 3 ile 4 hafta boyunca göz damlası kullanımı önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.