Kas Yorulması Nedir?


Kaslarımız neden yorulur?

Kas yorgunluğunu, kaslar zorlandığında veya uzun süre kullanıldığında hissedilen bir kas güçsüzlüğü ve derinden gelen bir ağrı şeklinde tarif edebilir. Bir başka deyişle yorgunluk, kasın enerji ihtiyacıyla, enerji üretme kapasitesi arasındaki geçici dengesizliği ifade eder.

Enerji ihtiyacı enerji tedarikinden fazla olduğunda yorgunluk hissi sayesinde kas hücresine yaptırılan iş azaltılmakta ve böylece hücre hasardan korunmaktadır bizleri. Hücrenin canlılığını sağlayan mekanizmalar için enerji gerektiğinden, yorgunluk çok faydalı bir koruma mekanizmasıdır haliyle. Eğer bu böyle takdir edilmeseydi çalışmayı bırakmaz ve hücrelerimizi öldürünceye kadar zorlayabilirdik. Zorlanan kasta yorgunluk ortaya çıkınca kas aktivitesi bırakılmakta veya yoğunluğu azaltılmakta, böylece adale, kiriş, bağ ve kemiklerde hasar meydana gelmesi engellenmektedir.

Antrenmansız sporculara da ağır ve alışmamış kas kasılmalarından 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Aynı zamanda ağır sportif yarışmalardan sonra da sporcularda görülen akut (kısa süreli) kas ağrılarıdır. Söz konusu kaslar her hareket denemesi sırasında ve dokununca ağrılı, bazen şiş ve serttir.

Sporcular arasında hamlık olarak adlandırılır. Kas yorgunluğu ile ilgili çeşitli teoriler ortaya sürülmüştür. Bunlardan bazılar şunlardır:

Metabolizma bozukluğu: Laktik asit (süt asidi) ve diğer asitli metabolizma artıklarının birikmesi.

İltihap: Aseptik, asidoza bağlı iltihap.

Kas sertleşmesi: Kasın aşırı derecede sertleşmesi.

Mekanik hasar: Kas zorlanması, kas gerilmesi. Kas yorgunluğunun özellikle negatif iş (fren görevi) yapan kaslarda meydana geldiği gözlenmiştir.

Kas yorgunluğu nasıl geçer?

Kas yorgunluğunun hiçbir tedavi yapılmadan, salt istirahat ile 3-4 gün içinde geçtiği ve ağrıların dindiği bilinmektedir.

Bu konudaki hızlandırıcı genel önlemler olarak şunlar önerilebilinir;

  • Sauna,
  • 26-28 derece sıcaklıkta yüzme havuzu,
  • Söz konusu kaslar üzerine ılık ıslak kompresler,
  • Hafif masaj,
  • Antifilojistik ilaçlar (voltaren, tilcotil gibi) antioksidan C ve E vitamini.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir