Karaciğerin Fonksiyonları


Karaciğer
Karaciğer

İşte Karaciğerin Görevleri:

1-Karbonhidrat Metabolizması: Glikojen depolama, karaciğer kendisine gelen glukozfazla olduğunda, bunun bir bölümünü glikojene çevirerek depo eder. Kanda glukoz azaldığı zaman, depo ettiği glikojeni, glukoz olarak kana vererek, normal kan glukoz değerlerinin korunmasını sağlar. Bu olaraya, glukoz tamponlama fonksiyonu denir. Açlık halinde glikojen deposu 2 gün kadar dayanabilir. Şekerli gıdalarla yapılan bir beslenme sonucunda;  karaciğeri normal çalışmayan kişinin kan glukoz düzeyi, karaciğeri normal çalışana göre 3 kat daha fazladır.

Glikojenez: Kanda glukoz oranı düştüğünde karaciğerde önemli ölçüde glikoneojenez görülür. Düşen glikoz oranını ayarlamak için, aminoasitler glukoza çevrilerek kana verilir ve kandaki glukoz seviyesi normale döner.

2-Yağ Metabolizması: Bu işlem vücudun tüm hücrelerinde yürütülse de asıl görevli karaciğerdir.

3-Protein Metabolizması: Karaciğerin çok önemli fonksiyonu olan protein metabolizmasında bir problem çıkarsa, organizmada ciddi patolojiler oluşur ve kişi hayatını kaybeder.

4- Depo Fonksiyonu: Karaciğer bazı vitaminleri depolar. Öyle ki bu depolama işlemiyle bazen aylarca yıllarca alınmayan vitaminin eksikliği görülmez. Vitamin A 10 ay, vitamin D 3-4 ay, Vitamin B12; en az 12 ay eksiklik belirtileri görülmeyecek kadar depo edilir. Karaciğer, demiri ferrritin şeklinde toplar.

5-Karaciğer Kan Yapımı: İntrauterin, hayatta 3 aydan 5 aya kadar karaciğer dalak ve timusla birlikte eritrosit yapımını üstlenir.

6-Kanın pıhtılaşmasında karaciğerin rolü: Kanın pıhtılaşmasında ürünlerini karaciğer yapar.

7-Isının korunması görevi,

8-Hormonlar, ilaçlar ve diğer toksik maddelerin karaciğerden atılması,


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.