Kanser Tedavisinde Trail Yöntemi

Kanser tedavisinin bu kadar zor olmasının temel nedenlerinden biri, primer tümörün cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra bile vücuda yayılma kabiliyetidir. Fakat Vanderbilt Üniversitesi’nden araştırmacılar bağışıklık hücrelerini güçlendirmek için immün sistem hücrelerini destekleyecek nanopartiküller geliştirdi.

Kanser, metastaz yaptığı zaman kan yoluyla diğer organlara yayılarak daha ölümcül hale geliyor. Sinir bozucu bir şekilde, bazı kanser türlerinde primer tümör cerrahi olarak çıkarılmaya çalışıldığında metastaz tetikleyebiliyor.

Vanderbilt araştırmacıları kanda dolaşan metastatik kanser hücrelerini tespit edip yok edecek yeni bir yöntem geliştirdi. Yöntemin adı TNF-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL) olarak adlandırılmaktadır. E-selectin ile birlikte nanopartiküler düzeydeki lipidlerin yüzeyine tutturulmuş iki farklı proteinden oluşuyor.  Nanopartiküller kana enjekte edildiğinde E-selectin bu partikülleri beyaz kan hücrelerinden lökositlere yapışmasını sağlıyor Lökositler zaten kanser hücrelerini yok etme görevine sahip ama TRAIL kaplı lökositler daha etkili oluyor.

Araştırmacılardan Michael King, “TRAIL kaplı lökositler ve kanserli hücreler arasındaki çarpışmalar sürekli oluyor. Bunu ülke genelinde kliniklerde tedavi gören kanser hastalarından gelen yüzlerce kan örneğinde test ettik. Tüm vakalarda, iki saat içinde, kanser hücreleri yok edildi. Meme, prostat, kolorektal ve akciğer kanseri hücreleri üzerinde çalışıldı.” dedi.

Araştırmacılar, yeni yöntemin umut verici sonuçlar olduğunu söylüyor. Ancak tedavi maksimum üç doz olarak verilebiliyor. Yeni tedavi yönteminde amaç, cerrahi operasyon sırasında primer tümör çıkarılırken, kaçan hücreleri yakalamak ve metastaz yapmalarını önlemek için kan dolaşımına uygulamak. Ekip ayrıca yeni yöntemin farklı bölgelere yayılmış kanserli hücrelere sahip olan hastalara da uygulanabileceğini düşünüyor.

Şu ana kadar testlerin çoğu fareler üzerinde yapılsa da, ekip insan üzerinde denemelere geçişin nispeten hızlı olması gerektiğini söylüyor. Çünkü tedavinin tüm bileşenleri – proteinler, nanopartiküller ve lökositler – zaten insan vücudunda da doğal olarak bulunuyor.

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı. Ekip, çalışmayı aşağıdaki videoda anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu