Kalçada Sivilce Neden Olur?


Genel Sebepler

Sivilce veya akne, sebum adı verilen yağlı bir maddeyi fazla miktarda üreten aşırı aktif yağ bezleri nedeniyle oluşur. Sebum üretimi oranı testosteron içeren androjen hormonları tarafından kontrol edilir. Çok fazla testosteron çok fazla sebuma yol açar. Aşırı sebum siyah noktaları oluşturarak saç folikülü gözeneklerini tıkar. Siyah noktalar Anaerobik Difteroidleri (Propionibacterium akneler) adı verilen bir bakteri için üreme yeridir. Bu bakteriler sivilceye yol açan şişmelere neden olur.

Tetikleyiciler

Akne döküntüleri birçok şey tarafından tetiklenebilir. En yaygın tetikleyici hormonal değişikliklerdir. Akne artan androjen seviyeleri ile ilişkilidir. Başka bir tetikleyici de kötü kişisel hijyendir. Bu özellikle kalçada oluşan akneler için doğrudur. Cilt ve iç çamaşırı arasında biriken ter ve kir, gözeneklerin bloke olmasına sebep olur.

Gıdalar

Bazı gıdalar dolaylı olarak döküntüleri tetikleyebilir. Yüksek şeker diyeti ile beslenmek vücuttaki insülin düzeyini artırır. Buna karşılık, vücut daha fazla testosteron üretir. Ekstra testosteron kalçalarda bulunan yağ bezlerinin aşırı aktif hale gelmesine ve fazla sebum üretmesine neden olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.