IPL Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?


Epilasyon

IPL (Intense Pulse Light ) lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için kullanılan bir epilasyon yöntemidir. IPL yoğun ışık darbesi anlamına gelir.

IPL Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon tedavisinde son teknolojilerden biri olan IPL lazer epilasyon, bilgisayar kontrollü bir ışık tedavisidir. IPL lazer epilasyon ile yoğun seçici ışınlar cilde nüfuz ederek tüylerdeki melanin tarafından emilir. Bu emme ile tüyler ısınır ve ısı foliküle yani tüyün besleyici yapısına iletilir. Böylece yüzlerce kıl folikülü yok olur.

Birkaç hafta içinde uygulanan bölgedeki tüyler dökülür. Tüyler köklerinden yandığı için bir daha o kökten tüy çıkması engellenmiş olur. Kıl veya tüyleri besleyen ince kılcalları yok eden IPL lazer epilasyon ile oldukça etkili bir sonuç alınır. IPL, epilasyon tedavisi dışında cilt gençleştirme, damar tedavisinde ve cilt lekeleri tedavisinde de kullanılır.

IPL Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

IPL lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Tüyler traş bıçağı ile kısaltılmalıdır. Kıl ve tüyleri köklerinden koparacak uygulamalardan kaçınılmalıdır. Aksi durumda tüylerin ışığa duyarlılığı azalır. IPL lazer epilasyon uygulamasına 2-3 gün kala solaryum ve güneşlenmeden kaçınılmalıdır. Cilt hassasiyetini artıracağı için ciltte yanıklar oluşabilir. Tek seansta bile oldukça başarılı sonuçlar veren IPL lazer epilasyon genelde 3-8 seans arası sürer. Seans aralıkları 4-6 haftada bir olacak şekilde ayarlanır. IPL lazer sisteminden çıkan ışığın cilde zararı yoktur. Uygulama sırasında koruyucu gözlük kullanılması yeterlidir.

 Ev Tipi IPL Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için HPL (Home Pulsed Light) olarak da adlandırılan ev tipi lazer epilasyonların geliştirilmesiyle özellikle çalışan kadınlar tedavi için dışarıda ekstra zaman harcamaz. Ev tipi IPL lazer epilasyon cihazları ile ilgili en çok merak edilen şey istenmeyen tüylerden kurtulmada etkili olup olmadığıdır. Yapılan araştırmalara göre bazı markaların geliştirdiği ev tipi IPL lazer epilasyon cihazları güvenli sonuçlar verir.

Uzmanlar tarafından kullanılan birçok lazer epilasyon çeşiti vardır. Her kıl yapısına, cilt rengine göre farklı bir cihaz kullanılır. Buna karşılık ev tipi IPL lazer epilasyon cihazları tek çeşittir. Ev tipi IPL lazer epilasyon açık tenli ve koyu renk tüylere sahip ciltlerde etki gösterir. Vücudun güneş görmeyen bölgelerinde daha etkilidir. Güneş gören bölgelerde daha fazla seans gerektirir. Ev tipi IPL lazer epilasyonlarda belirli bir atış sayısı vardır. Koyu tenli, çok açık tüy rengine sahip olan veya güneş gören bölgelerde uygulama yapan kullanıcılar için yetersiz gelebilir. Uzmanlar tarafından yapılan epilasyon tedavisinde olduğu gibi ev tipi IPL lazer epilasyon öncesi de tüyler traş bıçağı ile kısaltılmalıdır. Aksi halde ciltte yanıklar oluşabilir. Uygulama sonrası güneş ışınlarına maruz kalınacaksa mutlaka bir koruyucu krem kullanılmalıdır. Bu cihazların başlıkları değişebildiği için diğer aile üyeleri tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

Ev tipi  IPL lazer epilasyon alırken seçilecek cihaza iyi karar verilmelidir. Cihazın kalitesi telafisi olmayan cilt yanıklarını önlemek için oldukça önemlidir. Ev tipi cihazların kullanımı dikkatli bir şekide yapılmalıdır.

IPL Lazer Epilasyonun Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Diğer lazer epilasyon teknolojilerine göre cilde daha az zarar verir. Tüy köklerine kolaylıkla ulaşır ve deriye zarar vermez. Bir seansta bile yüksek verim sağlar. Lazer teknolojisinin çok güçlü olması yanlış bir kullanımda ciltte yanık oluşturabilir. Bu sebeple uzman seçimi önemlidir. Kullanılan başlıklar diğer epilasyon yöntemlerinde kullanılanlardan geniş olduğu için tedavi süresi kısalır. Daha az acı hissedilir. IPL lazer epilasyon tedavisinde cilt ve tüy rengi sonucu etkiler. Açık renk tüylerde etkisi azdır. Diğer tüy renklerine göre daha fazla seansa ihtiyaç vardır.

IPL lazer epilasyon yöntemi %80-90 oranında başarılı sonuçlar verir. Tedavi sonrası tüy çıkması durumunda 1-2 seans daha gerekebilir. Hormon bozukluğu tedavisi görenlerin ilaçlarını düzenli almaması bu duruma sebep olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.