Horlama Tedavisi


Horlama
Horlama

Uyku apnesi yani bir diğer adı ile horlama; üst solunum yollarında genişleme veya daralmadan ötür yaşanan bir sağlık sorunudur. Özellikle soluk borusu genişlemesi veya bademciklerde yaşanılan olumsuzluklar bu durumu tetiklemeye yetmektedir. Yaş sınırlaması olmayan bu sağlık sorunu birçok kişinin başına gelebilmektedir. Eğer ki düzgün bir solunum yapısına sahip değil ise bebek yaşlarda da sıkça rastlanabiliniyor.

Horlama teşhisi yanı bir hastada uyku apnesi tehisi koymak için; uyku sürecinde bir saat gibi bir süre içinde 5’ten fazla horlama gözlemlenir ise o zaman teşhis yerindedir. Horlama tedavisi ise ülkemizde sıkça uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Tedavi şekil ve yöntemi tamamen kişinin sağlık sorunun ne derecede olduğu ile bağlantılıdır. Bazı uzmanlar uyku apnesi ile horlamanın aynı durum olduğu hakkında hem fikir iken bazıları ise horlamanın bir üst düzeyi olarak uyku apnesi olduğu kanaatindedir. Kabaca balkıdığı zaman ikisi de aynı nitelikleri taşımakta ve aynı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Horlama hastalığının sebepleri

Günümüz kişilerinin çoğu horlamayı bir hastalık olarak görmese de aslında ciddi hastalıkların habercisi olan horlama tedavi edilmediği zaman ölüme kadar yol açabiliyor. Özellikle uyku apnesi ile bütünleşmiş olan bir horlama sorunu büyük tehlikelerin de habercisi olarak biliniyor. Bu yüzden basit olarak algılana bir horlama başınıza büyük işler açmadan bir uzman kontrolü yapmakta da fayda bulunuyor.

Günümüz şartlarında horlamanın yaygın olmasında endüstriyel yaşam şartlarının büyük ölçüde etkisi olsa da birçok sebep yine bu hastalığı tetiklemeye yetiyor. Horlama hastalığını tetikleyen yani bir başka tabir ile sebepleri ise;

 • Kilo boy oranı arasında kişilerin fazla kilosunun olması (10, 20, 30)kilo kadar fazla kilolu kişiler horlama hastalığı ile sıkça karşılaşırlar
 • Hareketsiz olmak, spor yapmamak ve düzenli nefes ile vücudu beslememek yine horlama hastalığına yol açan durumlar arasındadır.
 • Boyun kısmı kısa, alt çenesi geride, kişiler yine horlama sorunu ile mücadele etmek zorunda kalırlar
 • Bademcikleri büyük olan, geniz eti olan, küçük dili büyük olan kişilerde de sıkça horlama veya uyku apnesi sorunları yaşanmaktadır.
 • Sigara, alkol, anti depresan, sürekli kas gevşetici ilaçlar kullanmak, uyuşturucu kullanmak ta horlamayı tetikler
 • Burun tıkanıklığı da horlama yapabilir fakat geçici bir grip veya burun tıkanıklığı ise bu durum için yapılması gereken tek tedavi sadece oluşan sebep için ilaç kullanmak ve tedavi olmaktır. Bu durum uyku apnesi ve horlama olarak nitelendirilmez.

Horlama sebepleri ile alakalı birçok daha sebep olsa da bunlar ülkemizde en sık yaşanan ve horlama tedavisi gerektiren durumlar arasında olarak biliniyor.

Kişinin bünyesinde horlamanın zararları nasıl olur?

Eğer ki sizinde hayatınızın içindeki en önemli sağlık sorunlarından biri horlama ise bu sizin bünyenizde çeşitli sorunlara yol açacaktır. Özellikle; horlama için bilinen en önemli durum hiç şüphe yok ki uyku sorunları olsa da bu durum sadece bu kadar ile sınırlı değildir. Yani kişi uyku esnasında sürekli horlama veya uyku apnesi ile mücadele veriyor ise o zaman; uyku düzensizliği yaşayacaktır. Bir diğer yaşayacağı olumsuz durum ise uyku esnasında ani sıçrama olacaktır.

Yine aynı doğrultuda uykuda nefesiz kalarak uyanma, ağızda kuruluk gibi sorunlarda yine horlama veya uyku apnesin de sıkça görülen durumlar arasındadır. Ayrıca uyku apnesi veya horlama ile uyku yaşayan kişilerin çoğu ağzı açık uyudukları için daha çok enfeksiyon kapmaktadırlar. Horlama ile yaşanan ataklarda da kan oksijeni düşecek ve stres hormonları iki kat hızlı salgılanacaktır. Eğer ki horlama olmasına veya uyku apnesi olmasına rağmen kişiler horlama tedavisi yaptırmıyor ise bu sorunu yaşayan kişilerde; hipertansiyon, kalp hastalıkları, şeker hastalıkları görülecektir. Bu yüzden tedavi yapılmalı ve sağlık baz alınarak hareket edilmelidir.

Horlama ve uyku apnesi belirtileri;

Horlama ve uyku apnesinde ortak olarak yaşanan birçok belirti bulunuyor. Bunlar ise;

 • Kişilerde sürekli bir gerginlik ve stres hali
 • Yeni uykudan uyanılmış olunmasına rağmen uyuma isteği ve yorgunluk,
 • Uyandığınız zaman boğazda acı bir tat ve boğaz kuruluğu
 • Gündüz saatlerinde uyku hali
 • Gece uyurken kabus görme
 • Sırt üstü uyku uyuyamama
 • Sürekli yapılan diyete rağmen kilo verememe gibi birçok belirtiyi ortaya koyulmaktadır. Bu yüzden de bu sorunları yaşarken horlama tedavisi ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Horlama nasıl önlenir

Öncelikle belirtmek isteriz ki bu durum için illaki bir uzman ile iletişime geçmelisiniz. Horlama sorunu erken teşhis ile daha kısa zamanda sonuç bulduğu uzmanlar tarafından sıkça söyleniyor. Bunun dışında kronik bir horlama sorununuz yok ise o zaman; kilo vererek, spor yaparak, sağlıklı beslenerek horlama sorununa çözüm bulmanız mümkündür.

Horlama tedavisi için uygulanan metotlar

Öncelikle bu durum için yani uzman teşhis koymak için size bazı test ve röntgen çekimleri yapacak ve horlamanın esas sebebini bulacaktır. Bulunan bulgular sonrası horlama tedavisi uzman tarafından başlayacaktır. Uygulanacak olan tedavi tamamen sizin hastalık aşamanıza göre belirlenecektir. Genel olarak tedaviler içerisinde yaygınca; geniz eti bademcik ve küçük dil ameliyatları bulunuyor. Bazıları ise lazer ile operasyon yapılması ile de biliniyor. Horlama tedavisi için kişinin daha önce de belirtildiği gibi sağlığındaki sorun hangi noktaya gelinmiştir onun tanısı konulması önem teşkil ediyor.

Farklı yöntemler ile tedavi

Horlama veya uyku apnesi sorunlarına bir çözüm olabilmek adına dış piyasa da satışı yapılan birçok ürün bulunuyor. Bunlar; burun bandajı, çene maskesi, horlama protezleri gibi ürünler bulunsa da bu ürünlerin çoğu uzman tarafından önerilmemiş ise kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü özellikle uyku apnesi çok riskli ve uykuda ölüme kadar yol açabiliyor. Bu yüzden ilk önceliğiniz tedavi ve uzman kontrollerini ihmal etmeden gitmektir. Ayrıca eğer sizin için yapılacak tedavi de bu ürünlerin kullanımı gerekiyor ise o zaman zaten size uzman tarafından bu ürünlerden en doğrusu tavsiye edilecektir. Bu yüzden de başkasında gördüğünüz ürünler işe yaradı diye sizde de yarayacak diye bir durum söz konusu değildir.

Tedavi sonrası neler yaşanır?

Horlama veya uyku apnesi için yapılan horlama tedavisi kişiler ameliyat olmuş ise özellikle operasyon sonrası bir süre dikkatli olmalılardır. Ameliyat sonrası kısa bir süre herhangi bir katı yiyecek yemek doğru bir davranış olmayacaktır.

Ayrıca kişilere genellikle boğazdaki yara zorlanması ve çabuk kaynaşsın diye soğuk gıdalar önerilir. Biliyorsunuz ki sıcak yara iyileştirme de çok risklidir. Yani ameliyat sonrası doktor size sıkça dondurma ye diyecektir. Bu tamamen sizin sağlığınız için önemli bir detaydır. Kesinlikle uzmanın dediklerini harfi harfine uygulamalısınız. Ayrıca tedavi sonrası kişilerde yaşanıla; yorgunluk, yeni uykudan uyanılmasına rağmen uyku isteği, sürekli stres hali sorunları ortadan kalktığı gözlenmiştir. Ayrıca horlama sorunu için yapacağınız diyetler de bu tedavi de büyük kolaylık sağlayacaktır. Yine aynı doğrultuda horlama tedavisi kalıcı ve etkili bir tedavi olarak da bilinmektedir.hor


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.