Horlama Protezi


Horlama
Horlama

Horlama günümüz hastalıkları arasında en çok rastlana durumlardan biri olarak bilinir. Özellikle geçmeyen ve her gece yatarken horlama durumları hem can sıkıcı oluyor hem de bu durum bir süre sonra ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Özellikle uyku apnesi ile alakalı bir sağlı sorunu varsa durum oldukça ciddi demektir.

Uyku apnesi genellikle erişkinlerde olduğu düşünülse de aslında bu hastalık küçük yaş gruplarında da sıkça rastlanan durumlar arsındadır. Bu yüzden önlem almak şart ve uzman kontrolüne gitmek büyük önem teşkil eder. Eğer ki uyku apnesi cerrahi müdahale gerektirmiyor ise genellikle uzmanlar tarafından önerilen yöntem horlama protezi kullanmaktır. Herhangi bir tehlikesi olmayan bu ürünün kullanımı da oldukça kolaydır.

Horlama protezi nedir ne işe yarar?

İnsan hayatının ortalama olarak yarısından fazlası uykuda geçer. Uyku hayatımızın düzeni ve sağlıklı yaşam için en önemli etmenlerdendir. Sorunlu bir uyku berberinde de birçok sağlık sorunlarını getirecektir. Bu yüzden kişilerin sağlıklı yaşamı için düzenli ve kaliteli uyku önem teşkil eder. Fakat başta horlama olmak üzere birçok etmen kaliteli uykuya engel olmaktadır. basit horlamalar genel olarak soğuk algınlığı, grip, burun tıkanıklığı ile olur ve bu durum geçici olduğu için hastalık evresi atlatıldıktan sonra horlama ve kalitesiz uyku da bitecektir.

Fakat sürekli olarak sağlıklı dönemlerde de yaşanılan horlamanın altında yatan birçok etken bulunur. Bu etkenler ciddi sağlık sorunları olup aynı zamanda beraberinde de ciddi sonuçlar getirir. Horlama protezi ise son yıllarda uzmanlar tarafından da önerilen bir protez olarak bilinir. Protez gece uyurken diş bölgesine takılan ve kişinin çene yapısına göre ayarlanır. Ayrıca alt çene ile birlikte dili öne çıkararak, dilin arkasında kalan hava yolunu açan bir aparattır. Bu aparat horlama sorunu yaşayan kişilerde %89 oranında çözüm olmaktadır.

Horlama protezi, horlamayı azaltmasının yanı sıra kas gevşemesi nedeni ile açılan ağzı da gece boyu açılmasını engelleyerek kişinin rahat bir uyku çekmesine destek verir. Yine aynı doğrultuda horlama sorunu yaşayan kişilerin gece yatarken yaşadıkları dış gıcırdatması veya dış sıkması sorunlarını da ortadan kaldırır. Aynı zamanda aparatı takmak kişide herhangi bir sağlık sorununa yol açmadığı gibi gece yatarken herhangi bir rahatsızlık vermez. Bu da kaliteli uykuya başlamanın ilk adımı olarak bilinir.

Horlama protezi kullanırken ilk zamanlarda yaşanabilecek durumlar

Tabi kişinin horlama protezi için bir alışma süresine ihtiyacı olacaktır. Bu güne kadar boş bir ağız ile sadece horlama mücadelesi veren kişi ağzında bir aparat ile yatarken ilk etapta duruma adapte olamayabilir. İlk zamanlarda kullanırken; ağızda bir aparat olmasından ötürü tükürük bezleri daha fazla tükürük salgılar bu da daha fazla yutkunmayı beraberinde getirir. Sabah uyandığınız zaman ilk günlerde çene eklemlerinde hafif sızı veya ağrı olabilir.

Korkmanıza gerek yok bu durum normal bir durumdur. İlk iki hafta içinde bu şikayetler normaldir. Kişi alışma sürecini 15 gün gibi bir süre yaşayacaktır. Sonrasında ise alışan vücut kaliteli bir uyku çekmeye başlayacaktır. Uyurken sadece kullanılacak olan bu aygıtı taşımakta bir o kadar kolaydır. Bir kibrit kutusu ağırlığında olan bu aygıtı her yere yanınızda götürmenizde mümkün olmaktadır.

Horlama protezi uzman önerisi ve kullananlar

Kısa zamanlı horlamalar için hiçbir zaman önerilmez. Eğer ki kişide yaşanan herhangi bir uyku apnesi söz konusu değil ise kişinin bunu kullanması gerekmiyor. Yani horlama daimi ve sürekli yaşanan durumda uzman kontrolü ile uzmanın herhangi bir müdahaleye gerek duymaması ve size bu aparatı önermesi ile kullanmak daha uygun olacaktır.

Bazı kişiler başkalarından görerek bu aparatı almak isterler. Fakat buradaki en önemli detay kişinin uyku apnesi teşhisi ile bu ürünü almış olmasıdır. Bunun dışında uzman önerisi ile alan kişilerin çoğu horlama ve gece yaşanılan olumsuz uykudan kurtulduklarını dile getirmiştir. Uyku apnesi yüzünden yaşanılan tüm uyku sorunlarını aparata alışma süresini atlattıktan sonra durum tamamen ortadan kalkmıştır. Biliyorsunuz ki kişinin uyku kalitesi bünye dürenci için oldukça önem teşkil eder. Bu yüzden yaşanılan uyku sorunlarının araştırılmasında ve uzman görüşü alınmasında fayda bulunur. Uyku protezi genellikle solunum yollarındaki kas gevşemesinden ötür yaşanan horlama sıkıntısı ve uyku apnesi için önerilmektedir.

Horlama neticesinde uyku apnesi         

Horlama günümüzde birçok nedenden ötürü her yaş gurubunun sorunları arasında yer alır. Uyku apnesi horlamanın en büyük olumsuz getirisi olmakta ve tedavi veya önlem alınmadığı zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Uyku apnesinin en önemli belirtileri arasında;

 • Horlama
 • Gece yatarken sürekli sıçrama ve el kol hareketlerinde ani reflex
 • Ağızda kuruluk
 • Ağzı açık uyumak
 • Sabah uykudan uyanamamak ve yorgun olmak
 • Sürekli stres ve sinir hali
 • Kilo vermek için yapılan diyetlerin işe yaramaması

Gibi birçok durum uyku apnesi belirtileri arasında bilinir. Ayrıca uyku apnesi oluşumuna etkenler ise;

 • Kişinin sigara veya alkol kullanması
 • Kişinin sürekli anti depresan ilaçları kullanması
 • Kişinin boyun yapısının kısa olması
 • Kişinin fazla kilolarının olması genel olarak uyku apnesini tetikleyen durumlar arasında olarak bilinir.

Uyku apnesi genetik bir hastalık da olabilir sonrada da oluşabilir

Eğer ki kişide doğuştan geniz eti, büyük bademcik veya küçük dilde herhangi bir sorun varsa bu durum genetik veya kalıtsal bir hastalık ta olabilir. Fakat en çok uyku apnesi hareketsizlik ve diğer etmenler ile birlikte sonradan oluştuğu görülmektedir. Uzmanlar ileri düzeyde olmadığı zaman ve de cerrahi operasyon gerektirmediği zaman genellikle horlama protezi önerisinde bulunurlar.

Çünkü özellikle cerrahi operasyon gerektirmeyen ve basınç işlemi uygulanmış olan tüm hastalar da iyileşme süresinde de bu aparat önerilebiliyor: fakat uyku apnesi için önce uyku testi yapılıyor sonra hastanın durumuna bağlı olarak tedavi yöntemi belirleniyor. Bu yüzden kişiler kendi kendilerine bu teşhisi uzman görüşü olmadan koymaları mümkün değildir.

Uyku apnesinin olumsuz etkilerir

Uyku apnesi hastaları genellikle horlama ile tek sorun yaşamazlar. Genel olarak uyku apnesi kişilerde tedavi edilmediği taktir de; sürekli olarak boğaz enfeksiyonu, kalp hastalıkları şeker hastalıkları, tansiyon, sürekli depresif haller yaşarlar. Bunların hepsinin altında yatan neden ise; uykusuzluktur. Uyku gerçek anlamda kişinin sağlığı için oldukça önemli bir durumdur. Kalitesiz uyku beraberinde birçok sorunu da getirecektir.

Bu yüzden yaşadığınız uyku problemlerini veya horlama sorunlarını göz ardı etmemelisiniz. Araştırma yapmalı, tüm belirtileri tek tek baz almalısınız. Sonrasında ise illaki bir uzman önerisine başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırarak durum analizi yapılmasına izin vermelisiniz. Uyku apnesi erken teşhis ile kolaylıkla iyileşmeye yatkın bir sağlık sorunu olsa da geç kalınmış olmak tedavi süresini daha uzun ve sancılı bir hale getirecektir. Her şeyden önce birey olara kaliteli bir uyku hakkınızdır ve bu hakkı elinizde uyku apnesi almamalıdır. Ayrıca tedavisi ve çaresi olan bir durum için sağlığınızdan olmamak en doğru karar olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.