Her kadının bilmesi ihtiyaç duyulan kalp krizinin 5 emaresi


kalp

Kalp kasına oksijen getiren kan akışının tamamen tıkanması yada aşırı azalması durumunda kalp krizi meydana gelir. Ana niçin, plak birikimi sebebiyle kalbe kan elde eden arterlerin daralmasıdır.

Meydana getirilen emek harcamalar, dünyada 43.8 milyon kadının şu ana kadar bir çeşit kalp hastalığından muzdarip bulunduğunu göstermiştir. Bayanlar kalp hastalıklarına erkeklerden daha yatkındır ve kalp krizi sebebiyle tüm kanser tiplerine gore en yüksek ölüm riskine sahiptirler. Sadece, kalp krizi daha yaygın olarak erkeklerle ilişkilidir, bu yüzden hanımefendiler kalp krizini ihtimaller içinde bir suçlu olarak görmediği için risklerin artmasına katkıda bulunurlar.

Kalp krizinin en sık görülen semptomları hanımlarda daha azca belirgindir ve mesela grip benzer biçimde daha azca ciddi bir şeyle ilişkilendirebilir. Bu yüzden, hanımlarda kalp krizinin bu uyarı işaretlerini bilmek önemlidir.

Hanımlarda Kalp Krizinin 5 Emaresi

1- Göğüs Dışındaki Alanlarda Ağrı

Bir çok durumda, ağrı kol, sırt yada çene benzer biçimde göğüs dışındaki bölgelerde ortaya çıkar.

2- Göğüs Basıncı

Bu baskı erkeklerde olmasıyla birlikte yoğun olmasa da, hanımefendiler çoğu zaman göğsünüzün merkezinde birkaç dakika rahatsız edici bir sıkma, tazyik, ağrı dolgunluğu yaşarlar. Bayanlar bunu sıkmaya benzer bir üst sırt basıncı ya da etrafına bağlanan bir ip olarak tasvir ediyor.

3- Terleme Ve Nefes Darlığı

Egzersizle ağırlaşan yada göğüs ağrısı birlikte rol alan soğuk bir terde bir patlama yaşarsanız, derhal 112’yi aramalısınız.

4- Mide Bulantısı Yada Kusma

Bu emareler çoğu zaman mide mikrobu benzer biçimde sorunlara atfedilir, sadece kalp krizinden ilkin hanımefendiler çoğu zaman bulantı yada kusma yaşarlar.

5- Olağan Dışı Bitkinlik

Belirgin bir niçin olmaksızın devamlı yorgunsanız ve yukarıdaki belirtilerden bazılarını da yaşıyorsanız, kesinlikle doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Sadece, kalp krizi riskini azaltmanıza destek olabilecek bazı önleyici tedbirler alabilirsiniz.

Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

1- Sıhhatli Yiyecekler Yiyin

Kan basıncını düşürdüğü için meyve ve sebzelere, bilhassa sarımsak tüketimine itina gösterin. Ek olarak, kalp krizi riskinin artması çoğunlukla irin ile bağlantılıdır, bu yüzden zerdeçaldaki etken bileşen olan ve arterlerde plak birikimini azaltan kuvvetli antienflamatuar özelliklere haiz olan Curcumin’i de tüketmelisiniz.

2- Şeker Tüketimini Azaltın

Aşırı şeker tüketimi vücudu negatif yönde etkisinde bırakır, iyi kolesterolü azaltır ve trigliseritleri arttırır, böylece kalp krizi geçirme riskini artırır. Bu sebeple şekerli gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir.

3- Takviyeler Alın

Arterleri genişletmek ve kan akışına destek olmak için balık yağı tüketmelisiniz. Ek olarak, C vitamini arterlerin hasar görmesini önlerken, K vitamini kalp krizinin başka bir sebebi olabilecek kalsifikasyona (arterlerin sertleşmesine) karşı korur.

4- Egzersiz Yapmak

Yoğun günlük aktivite kalp krizi riskini artırabilir, sadece hafifçe egzersiz kalp krizi riskini azaltır. Bunun yerine, derhal 112’yi aramalı ve bir hastaneye gitmelisiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.